טיפולי אנרגיה
רפלקסולוגיה
רפואה סינית
פסיכותרפיה ואימון
נטורופתיה ותזונה
טיפולי מגע וגוף
הריון ולידה
מרפאת כאב אלטרנטיבית
טיפול בכאב
אבחון גלובלי

תשעת המכשולים ופתרונם בדרך היוגה-ע"פ היוגה סוטרה של פטנג'לי

שיעור יוגה ברוח השאדו יוגה עם דודו רווח כל יום רביעי בערב
שיעור יוגה ברוח השאדו יוגה עם דודו רווח כל יום רביעי בערב

פטנג'לי מתאר את המכשולים כסלעים המונחים בדרכו של אדם שהתחיל את מסע היוגה. המתרגל כל הזמן נתקל בהם, עוקף אותם או נתקע בגללם.

9 המכשולים הם: מחלה, עייפות מנטאלית, ספק, פזיזות או חוסר סבלנות, התייאשות, הסחת דעת, בורות או יהירות,  חוסר יכולת להתחיל במשהו חדש, אובדן הביטחון העצמי.

הם באים לידי ביטוי בתסמינים כמו רחמים עצמיים, גישה שלילית, בעיות פיזיות וקשיי נשימה.(סוטרות 30-31 פרק 1).

מחלה-ויאדהי

מפריעה לתודעה עד כדי כך שאני קודם כל צריך לטפל בעצמי ולשפר את מצב בריאותי לפני שבכלל אוכל להמשיך בדרך.

עייפות מנטאלית-סטיאנה

מצב התודעה שלנו כפוף למצבי רוח משתנים.לטוב ולרע.זה נובע מסיבות רבות ומגוונות כגון-אכילה מופרזת,תזונה לקויה,מזג אוויר קר או מתוך אופיה של התודעה עצמה.

ספק-סמשיה

כאן מתואר מצב של תחושה קבועה ומתמשכת של חוסר ודאות.אל לנו להתבלבל באיכות נוספת של ספק,אותו מצב של חקירה עצמית שעוזר לנו להתקדם.כאן מדובר באיכות של ספק שתוקע את התקדמותנו וגורם לנו לגרד רק את פני השטח של הדברים.

פזיזות-פרמאדה

כשאנו רוצים להגיע למטרה שלנו במהירות,לרוב אנו נוהגים בפזיזות.אך זאת עלולה לגרום לנו לסגת אחורה במקום להתקדם.מכיוון שאנו לא מקדישים מספיק זמן להרהר,לנתח ולהבין את הדברים,אנחנו מאטים בהדרגה את התרגול שלנו עד לעצירה מוחלטת.

התייאשות-אלאסיה

במצב זה יש חוסר התלהבות ומעט מאוד אנרגיה,ואנחנו חייבים לעשות משהו כדי להשיג מחדש מוטיבציה והתלהבות.חוסר התלהבות הוא מכשול רציני בדרך היוגה.

הסחת דעת-אווירטי– 

לעיתים החושים שלנו משיגים עליונות ומתחילים לראות את עצמם כאדונים של התודעה במקום כמשרתים שלה.במצבים אלה החושים משתלטים על התודעה ויוצרים הסחת דעת שעלולה להסיט אותנו לכיוון הלא נכון.

יהירות-בהרנטידרשנה– 

מכשול מסוכן שקורה כאשר אנו חושבים שאנחנו יודעים הכול.אנחנו מדמיינים שראינו את האמת ושהגענו לשיא,כאשר לאמתו של דבר חווינו "תקופת רגיעה".אך ההרגשה שהגענו לפיתרון היא רק אשליה ברוב המקרים. וכאן אצטט את מורי היקר דודי מלכא :" 90% מהאנושות חושבים שהם יודעים את האמת ,10% יודעים אמת . ומתוך ה-10% שיודעים אמת ,רק 10%  יודעים את כל האמת".

חוסר יכולת להתחיל במשהו חדש-אלבדהבהומיקטווה– 

מכשול זה מתעורר בדיוק כשחשבנו שעשינו התקדמות מסוימת, אנו מבחינים לפתע כמה עוד הרבה יש לנו לעשות.פתאום אנו עלולים לאבד את העניין לנסות שוב,למצוא דרך או זווית אחרת להתחיל,לעשות צעד נוסף.

אובדן ביטחון עצמי-אנווסטהיטטוואני

 למרבה הצער כאשר אתם נעשים מודעים לאשליה שטיפחתם ומישרים מבט אל האמת,אתם עשויים בקלות רבה מדי לראות את עצמכם כ"קטנים" ופחות חשובים מכפי שאתם באמת.כך מגיעים לאובדן הביטחון העצמי-המכשול האחרון שתיאר פטנג'לי.

שיעור ברוח השדואו יוגה - דודו רווח טיליה קליניקה טיפולית
שיעור ברוח השדואו יוגה – דודו רווח טיליה קליניקה טיפולית

אלה הם המכשולים שבהם אפשר להיתקל כשהולכים בדרך היוגה.הם אינם חייבים להופיע בסדר שתיארתי,ולא כל תלמיד חייב להתמודד איתם.

אך שימו לב שלעיתים מאוד קשה לזהות ולאבחן את עצמנו,קל הרבה יותר למצוא פגם באחר מאשר בתוכנו.הסמסקארות והדפוסים מפעילים מנגנוני הדחקה וערפול חזקים.שגורמים לנו לפעול מתוך רפלקס והתניה ולא מתוך הבנה בהירה.אך מי שדבק בדרך,כנה,ישר,פתוח ומנסה לקלוט את התמונה הגדולה יראה ויטעם את פירות השינוי.

התגברות על המכשולים:

כשם שהיוגה מזהה את המכשולים שבהם אתם עלולים להיתקל לאורך הדרך,היא גם מציעה דרכים שיעזרו לכם להתגבר עליהם.

בחיי היומיום

 אנו רואים סביבנו אנשים שמחים מאיתנו,וכאלה שהם שמחים פחות.ישנם אנשים העושים מעשים הרואיים לשבח,והאחרים הגורמים לבעיות.

לא משנה מהי גישתנו הרגילה כלפי אנשים אלה ופעולותיהם,אם נוכל להיות שבעי רצון בחברת האנשים השמחים מאיתנו,לחוש חמלה כלפי אלה שאינם שמחים,להיות מאושרים בחברת אלה שעושים דברים ראויים לשבח,ולהישאר בלתי מוטרדים מטעויות של אחרים,התודעה שלנו תהיה יותר רגועה.( יוגה סוטרה פרק 1 סוטרה 33).

היוגה סוטרה

 נותנת לנו רמז חשוב בנוגע ליחסים שבין מורה לתלמיד. היוגה סוטרה ממליצה לשמור על קשר רציף עם המורה שבחרתם,למרות שלעיתים יש קשיים ו "עמידה במקום".עם תעשו זאת תגיעו להבנה עמוקה יותר ולרמה גבוהה יותר של אמון בו.סביר מאוד להניח שכאשר המורה שלכם יחוש באמון שלכם בו,הוא יוכל לגלות מה אתם צריכים ללמוד.(יוגה סוטרה פרק 1 סוטרה 32).

פראנאיאמה

היא טכניקה נוספת שמומלצת כדי לעזור לנו להתגבר על המכשולים.( יוגה סוטרה פרק 1 סוטרה 34).

שיטה נוספת

היא חקירת החושים כדי להשקיט את התודעה-השלבים הידועים כנסיגת החושים,ריכוז ומדיטציה.( יוגה סוטרה פרק 1 סוטרה 35).

אפשרות נוספת

 להדממת התודעה היא להתחיל לבחון את הרעיון של פורושה-הנשמה. לפי האופנישדות ממוקמת הפורושה במיקום עמוק ופנימי באזור הלב.ע"י התמקדות באזור זה התודעה נעשית שקטה ושלווה יותר.( יוגה סוטרה פרק 1 סוטרה 36).

טכניקה נוספת

היא לבקש עצה של אדם שעבר סבל (דוהקהה) זהה לשלנו .עם באמצעות שיחה ישירה אן באמצעות קריאת ספרים ומאמרים שהאדם כתב. זה יוצר מרחב וחופש רב יותר בתודעתנו. (יוגה סוטרה פרק 1 סוטרה פרק 1 סוטרה 37).

חקירה שקטה

ובהירה של תודעתנו וחוויותינו בזמן השינה,החלום והערות תורמת לתחושה עצמית טובה ושלווה ויכולה לשפוך אור על חלק מהבעיות שלנו.( יוגה סוטרה פרק 1 סוטרה 38).

טכניקה נוספת

 שמוצעת ביוגה סוטרה היא מדיטציה על אובייקט מסוים ,חשובה מאוד בחירת אובייקט שיוצר אצלנו תחושה רגועה ונעימה.שיוצרת בהירות ושלווה בתודעה.( יוגה סוטרה פרק 1 סוטרה 39).

השיטה החשובה ביותר

להסרת המכשולים בדרך לבהירות רבה יותר היא אישוורפרנידהנה-התמסרות לאל (אישוורה),(יוגה
סוטרה פרק 1 סוטרה 23).הרעיון של התמסרות לאל נובע מתוך האמונה שיש ישות רוחנית גבוהה יותר מאיתנו.אנו מוסרים את עצמנו לישות גבוהה זו,ומאמינים שהיא יכולה לעזור לנו.אנו מקדשים את כל פרות העבודה שלנו לישות זו. האל נבדל מאחרים בכמה תכונות:הוא רואה את כל הדברים כפי שהם,פעולתו היא מושלמת,הוא יודע-כול,הוא המורה הראשון,מקור כל עזרה ותמיכה.בניגוד אלינו,האל אינו נתון להשפעת האווידיה-ובגלל כך הוא לעולם לא פועל באופן שגוי.הוא מעולם לא כוסה במעטה האווידיה ,ולכן הוא יכול לראות דברים שאנחנו לא יכולים לראות.הוא נמצא מעל מעגל הקרמה,הוא אינו רגיש לדוהקהה(סבל).פטנג'לי קורא לאל "הגורו הראשון".הוא המורה העולה על כל האחרים.ולו אני מגיש את פירות פעולתי.

תודה לאל ,לבת זוגתי,למורי ולתלמידי היקרים .

                                                         בברכת תרגול פורה,מאוזן ושלם

                                                                               סוף

מאתדודו רווח

שיעורי יוגה ברוח השאדו יוגה כל יום רביעי בערב לפרטים והרשמה לחץ כאן

 

ביבליוגרפיה:

הרצאות פרונטאליות עם דודי מלכא ושאנדור ראמטה

ט.ק.וו. דסיקשר- לב היוגה

Shadow yoga, chaya yoga-shandor remeta

אורית סן גופטה- תרגום ליוגה סוטרה של פטנג'לי

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן