טיפולי אנרגיה
רפלקסולוגיה
רפואה סינית
פסיכותרפיה ואימון
נטורופתיה ותזונה
טיפולי מגע וגוף
הריון ולידה
מרפאת כאב אלטרנטיבית
טיפול בכאב
אבחון גלובלי

תסמונת שחלות פוליציסטיות

מאמר שנכתב ע"י טניה גורביץ

שחלות הם חלק ממנגנון הרוויה של האישה. תפקידם העיקרי הוא לשמור את הביציות בתוך הזקיקים  ולהביא אותם להבשלה. אחת לחודש בתהליך הקרוי ביוץ, עוזב הזקיק עם הביצית את השחלה  ונכנסת לתוך הרירית הבשלה של הרחם דרך חצוצרה. שם הזקיק נפרד מהביצית וגורם להפרשה של  הורמונים המעודדים קרקע פורייה להריון . התפקיד השני של השחלות הוא לגרום להפרשת הורמוני מין שמלווה את כל תהליך הזה שנקרה גם מחזור חודשי .

תסמונת שחלות פוליציסטיות (PCOS-Poly Cystic Ovary Syndrome) – מאופיינות בכך שהן גדולות (עד פי 3 מהממוצע) ובעלות מספר רב של זקיקים לא מפותחים, ומכאן השם הנוסף של התסמונת : ריבוי זקיקיםאחת הסיבות לחוסר התפתחותם של הזקיקים היא עודף בהורמון המין גברי טסטוסטרוןחוסר התפתחותו של הזקיק באה לידי ביטוי, בין השאר, בהפיכתו לציסטה מלאה בנוזל שאינה מסוגלת להכיל את הביצית.

25% מהנשים סובלות מהתסמונת.

אצל 75% מהנשים שסובלות מהפרעות ביוץ – הגורם הוא שחלות פוליציסטיות.

על מנת לאבחן שחלות פוליציסטיות צריך לזהות בבדיקת אולטרא סאונד של השחלה לפחות 12 זקיקים בקוטר של 2 עד 9 מ"מ ו/או נפח השחלה גדול מ-10 מ"ל.

הגורם לתסמונת השחלה הפובליציסטית  אינו ידוע , אבל ניתן לראות את הקשר בין רמות אינסולין גבוהות בדם ושחלות פוליציסטיות, לכן תזונה עשירה פחמימות פשוטות וסוכרים יכולה גם כן להיות הגורם לכך. קיימים עדויות על קשר בין רמות גבוהות של הורמון זכריים ורמות גבוהות של אינסולין בדם . גורם סיכון נוסף הינו השמנת יתר וכמובן ישנו הגורם הגנטי המשפיע גם כן.

התסמינים הם :

  • היקף התסמינים ועוצמתם משתנה מאישה לאישה.
  • ווסת לא סדירה.
  • אי פריון.
  • קושי בכניסה להריון.
  • כאבי מחזור.
  • עודף משקל, לרוב באזור הבטן ( השמנת תפוח (.
  • שיעור יתר, אקנה ועור שומני.דיכאון.
  • כאבים באגן.

טיפול קונבנציונלי בדרך כלל מלווה במתן תרופות המשפיעות אל מערכת הורמונאלית של הגוף בצורה מלכותית.

טיפול נטורופתיה

טיפול טבעי יכול לגרום לגוף לאזן את מערכת ההורמונאלית מעצמו . בטיפול ניתן לשלב שיטות שונות, רפלקסולוגיה , תזונה בעלת אינדקס גליקמי נמוך, צמחי מרפא, דיקור סיני  ועוד.

Image courtesy of stockimages at FreeDigitalPhotos.net

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן