טיפולי אנרגיה
רפלקסולוגיה
רפואה סינית
פסיכותרפיה ואימון
נטורופתיה ותזונה
טיפולי מגע וגוף
הריון ולידה
מרפאת כאב אלטרנטיבית
טיפול בכאב
אבחון גלובלי

רפלקסולוגיה – מהיכן, ממתי ומדוע כדאי?

נכתב על ידי: עדי כספי

אצל מרבית האנשים, המינוח 'רפלקסולוגיה' דר בכפיפה  אחת יחד עם המילה 'פינוק'.

על אף שרפלקסולוגיה, הינה אכן, טיפול מאד מרגיע ומאד נעים, היא מכילה איכויות נוספות רבות העשויות להעשיר את גופינו, בריאותינו ואת חיינו בכלל.

הטיפול מתבסס על עיסוי כפות הרגליים, לחיצות בנקודות לחץ מסוימות (Reflex Points ) ברמות כוח משתנות. על ידי הבנת מערכת השתקפות האיברים בכף הרגל (Reflections),  ניתן לטפל במגוון רחב של בעיות ולעבוד על מערכות הגוף השונות, החל ממערכת השתן ועד למערכת העצבים, ובכך להעניק טיפול הן לגוף והן לנפש.

ה'רפלקסולוגיה', כפי שאנו מכירים אותה היום, הינה מונח אשר נטבע באמצע המאה הקודמת, מתוך הבנה כי בכף הרגל קיים מיפוי אנטומי של אברי הגוף, כך שאזורים שונים בכפות הרגליים מייצגים אזורים שונים בגופינו, אך את קרותיה נמצא לפני יותר מאלפיים שנה טרם הספירה  (2300 B.C).

על תולדותיה למדים בעיקר מציורי הקיר אשר במצרים, אך עדויות דומות ניתן למצא גם ביוון, הודו וסין; המפורסמת מביניהן, הינה ציור הקיר בקבר אנקה'מאהור (Ankhmahor ), אשר היה המשנה לפרעה בשושלת השישית במצרים; הקבר אף ידוע בשם, "קבר הרופאים"  (Physician’s Tomb), שכן ציורי הקיר בו מלמדים על רפואת התקופה.

ככל הנראה, המידע הכתוב הראשון הנמצא בתחום, נכתב בסוף המאה ה – 16, מדבור בתזה, הנכתבה בלייפציג, גרמניה, על ידי הרופאים אדמוס & א'טטיס ( Dr. Adamus & Dr. A'tatis) בשנת 1582. מסה נוספת נכתבה מאוחר יותר, על ידי ד"ר באל (Dr. Ball).

רפלקסולוגיה הינו תחום ריפוי, הנכנס תחת המטריה הנקראת 'רפואה משלימה', שכן זו מטרתה, להשלים את הטיפול הקונוונציונאלי בכדי לתת למטופל טיפול מלא ושלם, לחזק את הנקודות החלשות, לרומם את הגוף והנפש ולהעניק את איכות החיים הטובה ביותר שאפשר.

(הכותבת הינה רפלקסולוגית מוסמכת וסטודנטית במכללת רידמן לרפואה משלימה, בתל אביב)

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן