טיפולי אנרגיה
רפלקסולוגיה
רפואה סינית
פסיכותרפיה ואימון
נטורופתיה ותזונה
טיפולי מגע וגוף
הריון ולידה
מרפאת כאב אלטרנטיבית
טיפול בכאב
אבחון גלובלי

רפלקסולוגיה לנשים בהריון כפתרון פיזי, מנטלי ורגשי

נכתב ע"י שרון שלהב

רפלקסולוגיה לנשים בהריון כפתרון פיזי, מנטלי ורגשי

או במילים אחרות, מותר לי להתפנק גם כשאני בהריון?

והתשובה היא שכדאי ואפילו הכרחי!

מפעם לפעם אני שומעת אסכולות שממליצות לנשים לא לקבל טיפול רפלקסולוגיה כאשר הן בהריון. החלטתי לבדוק נושא זה לעומק והופתעתי מן המסקנות.

מסתבר שטיפול רפלקסולוגיה לנשים בהריון, הניתן על ידי רפלקסולוגים שעברו הכשרה לטפל בנשים בהריון, לא רק לא מסוכן, אלא אפילו מומלץ ובעיקר מקל על התחושות השונות , שומר על בריאותך במהלך ההיריון ומכין את גופך ללידה.

מהן התופעות השכיחות בהריון להן רפלקסולוגיה יכולה לתת מענה?

–          הפרעות בשינה

–          חוסר איזון הורמונלי

–          סוכרת הריון

–          כאבי גב

–          כאבים באגן

–          סימפיזיוליזיס (SPD)

–          בצקות, נפיחות ברגליים/ בידיים

–          בחילות, הקאות, צרבות

–          סכרת הריון

–          עייפות, חולשה, מחסור אנרגיה

–          לחץ דם גבוה/ נמוך

–          עצירות, טחורים, גזים

–          קשיים בנשימה

–          גודש באף, בעיות סינוסים

–          הפרעות שינה

–          כאביראש

–          סחרחורות והפרעות שיווי משקל

–          גודש בשדיים

כאשר אישה מתחילה את תקופת ההיריון כל מרצה ומשאביה הפיזיים והאנרגטיים מתגייסים כאחד לטובת התינוק, כנבואה לחיים שעתידיים להגיע עם בוא הרך הנולד.

ואכן  לכל תקופת האושר והלבלוב מתלוות גם תחושות פחות נעימות  לעיתים הן פיזיות, מנטליות ואכן גם רגשיות כתוצאה מהשילוב של תהליכי גוף פנומנליים וריבוי של הורמונים. ניתן לסווג את התופעות הנפוצות על פי שלבי ההיריון בדרך כלל:

בשליש הראשון של ההיריון הגוף נכנס לעבודה סיזיפית המאפשרת את קליטת העובר והכנת כל מערכות הגוף לגדילתו והתפתחותו בתוך הרחם. זה גורם בדרך כלל לסימפטומים כגון: עייפות קיצונית וחוסר אנרגיה,בחילות, צרבות, הקאות, שינויים במצב רוח, חוסר איזון הורמונלי, הופעות ורידים ברגליים, עצירות וטחורים.

טיפול רפלקסולוגיה עובר דרך כל מערכות הגוף ומאזן אותם, נוכח האתגר שגופך עובר בצורה שאין דומה לו ובעצם נותן מענה לכל הסימפטומים הנ"ל, משאיר אותך רעננה יותר ונתמכת.

בשלבים מתקדמים יותר להריון, הרפלקסולוגיה יכולה לעזור במצבים של צרבות, בצקות, נפיחות, כאבים בגב ובשכמות, עצירויות, הפרעות שינה, שינויים בלחץ  דם היכולים לגרום לפיגמנטציה, קשיים בנשימה ובעצם הטיפול הרך והעדין יכול לתת תמיכה והקלה משמעותית לכל מערכת בגוף שזקוקה לכך על ידי הזרמה והנעה של הדם, החמצן ומשככי הכאבים הטבעיים המצויים בגופנו.

בשלב האחרון שלפני הלידה המאופיין בעיקר בשינויי מצב רוח, כבדות ועייפות רפלקסולוגיה עוזרת לך להתכונן ללידה ולעובר להתהפך.

ניתן לפתוח, להגמיש ולהניע את אזור האגן, לתמוך במערכת ההורמונלית. טיפול רפלקסולוגיה הוא מצוין להרגעה גם במהלך הריוןו במיוחד לקראת לידה, כאשר פחדים וחששות עולים יותר, זה מאוד עוזר שיש מקום מכיל ותומך אשר לא שופט ולא מבקר כמו בטיפול רפלקסולוגיה.

סדרת טיפולים קבועה בזמן ההיריון יכול לתרום ללידה קלה יותר לאם ולתינוק. הטיפול יאפשר לגופך להיות במצב הטוב ביותר כדי להתמודד עם הלידה. מאחר שגם לחץ נותן את אותותיו על הגוף, ניתן לעבוד גם על הרפיה והירגעות.

בעבר כבר נעשו מחקרים בנושא, תוצאות המחקרים מרתקות, באחד המחקרים שנעשו  בבית חולים           בדנמרק,  נמצא ש- 89.7% יולדות מתוך 593 נשים שטופלו ברפלקסולוגיה ילדו ללא משככי כאבים ולא     הזדקקו להתערבויות בלידתן.

מחקר נוסף הראה שטיפולי רפלקסולוגיה הניתנים באופן קבוע במהלך ההיריון יכולים לקצר את משך הלידה בכ-60%(!). השלב הראשון של הלידה מוערך בממוצע של 16-24 שעות, לעומת 5-6 שעות למי שקיבלה טיפול. בקרב אותן נשים, נרשם ביקוש נמוך יותר במשככי כאבים.

במהלך ההיריון גופנו עובר טלטלות רבות בלשון המעטה, אל נא נשכח שגופנו ונפשנו ממוקמים באותו המקום, לכן על פי הראייה ההוליסטית (whole =שלם) לנפש קשר ישיר על הגוף וההיפך. לכן טיפול גוף נפש כגון רפלקסולוגיה הוא מעל הכול משמש בית עבור האישה ההרה שנמצאת גם ככה בתקופה גדושה בחייה של חששות, שינויים, פחדים והורמונים המשפיעים עליה בכל רובד. ומאפשר לה מקום בו היא יכולה לפרוק, לשמור על בריאותה, להתייעץ , להתפנק והכי חשוב מביא אותה ללידה כשהיא בשיאה הגופני והנפשי.

נכתב ע"י שרון שלהב

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן