טיפולי אנרגיה
רפלקסולוגיה
רפואה סינית
פסיכותרפיה ואימון
נטורופתיה ותזונה
טיפולי מגע וגוף
הריון ולידה
מרפאת כאב אלטרנטיבית
טיפול בכאב
אבחון גלובלי

קיבה חומצית? או חוסר חומציות בקיבה?

מסימפטומים של צרבות ובקע סרפתי סובל כמעט כל אדם שלישי בעולם המודרני. בדרך כלל המטופל מגיע לרופא שקובע לו את האבחנה – קיבה חומצית, או במילים אחרות, יתר-חומציות של הקיבה.

הרופא נותן למטופל תרופות מרשם, בדרך כלל סותרי חומצה אשר תפקידם הוא לנטרל את החומציות בקיבה ועל ידי כך למנוע את תחושת הצרבת. זו היא תמונה מאוד נפוצה. המטופל לוקח את סותרי החומצה, לצרבת נמצא מענה והכל טוב, אין תלונות. אך מה שהרופאים שלנו לא אומרים לנו זה שללקיחה קבוע של סותרי חומצה עלולות להיות השלכות על בריאותו של המטופל. לכל אורך מערכת העיכול, המתחילה מהפה והנגמרת בפי הטבעת יש רמת חומציות שונה בכל חלק וחלק שלה. הקיבה שהיא מרכז מערכת העיכול אמורה להיות חומצית על מנת לפרק, לעכל ולספוג חומרי תזונה, ויטמינים ומינרלים שונים ולתפקד כראוי.

לרוב, הרופאים כמו גם המטופלים, כאשר חווים צרבת ישר מסיקים את המסקנה שככל הנראה הקיבה שלהם חומצית מידי. אך בשנים האחרונות הגישה הזאת התחילה להשתנות ביגלל שרופאים רבים אחרי ניסיון ותהיה הסיקו כי רוב המקרים של צרבות ובקע סרעפתי נובעים דווקא מתת-חומציות של הקיבה ולא מעודף חומציות. יש לזה כמה סיבות. אחד הסיבות היא שכאשר בקיבה אין מספיק חומצה היא לא מתרוקנת כראוי ולא מפרקת את המזון כראוי לכן המזון "עומד" בתוך הקיבה הרבה זמן ומתחיל לגרום לצרבת. סיבה נוספת היא שבנוסף לסיבה הראשונה, סוגר הושט והקיבה לא נסגר טוב מספיק כאשר אין מספיק חומצה בקיבה לכן מיצי העיכול עם החומצה אשר ישנה בקיבה מתחילים לעלות למעלה לושט.

ישנם סיבות שונות להיצוורות תת-חומציות של הקיבה כמו אכילה מופרזת ואכילה של ג'נק פוד ומזונות מתועשים, תזונה לא מאוזנת אשר לא מתאימה למבנה או לקונסטיטוציה של האדם, חוסר בחלבון ובמינרלים. סיבה אחת מאוד משמעותית היא סטרס. סטרס מפעיל את המערכת העצבים הסימפטתית-האוטונומית של הגוף אשר מזירימה לדם הורמונים רבים ביניהם ארדנלין ונוראפניפרין ומזרימה כמה שיותר דם ממרכז הגוף ומערכת העיכול לפריפריה ולשרירים (הידיים והרגליים) על מנת להכין את האדם למצב של fight or flight, כלומר הילחם או ברח, זהו מנגנון הישרדות עתיק. כאשר אנו נמצאים בסטרס תמידי במקום להפעיל את מערכת העצבים הפרה-סימפטתית אשר מזרימה דם למערכת העיכול מגבירה את פעילותה אנו מפעילים כל הזמן את המערכת הסימפטתית. כתוצאה מכך אין הזנה של דם למערכת העיכול והתיפקוד שלה יורד מאוד והקיבה מתחילה להפריש פחות חומצה.

כמו כן, רוב אוכלוסיות העולם כבר לקראת סוף העשור השני לחייהם מתחילים לפתח תת-חומציות של הקיבה. לסימפטומים של הצרבות בדרך כלל נלווים גם נפיחות בטנית, כבדות אחרי ארוחה, גזים, עצירות וכאבי בטן. מה שעוד חשוב בשמירה על חומציות תקינה של הקיבה זה שתת-חמציות של הקיבה יכולה לגרום לקנדידה, אלרגיות, מחלות אוטואימוניות, חוסר איזון הורמונלי, דלקת פרקים ואפילו דיכאון. ועוד.

דבר חשוב נוסף בשמירה על חומציות תיקנה של הקיבה היא זה שמצב של קיבה עם רמת חומציות טובה גורם להפרשה ולייצור של קבוצות מתיל. חלק מהתפקידים של קבוצות מתיל ומתיצליה היא ניקוז פסולת ולימפה, אך אחד התפקידים החשובים שלהם הוא הפעלה וכיבוי של גנים שונים. ולמה זה חשוב? ביגלל שהרבה מחלות מתחילות בביטוי של גן "לא טוב" מסוים וכך פורצת מחלה כמו סרטן או מחלה אחרת. מה שעושות קבוצות מתיל זה שהם מכבים את הגנים הפגומים "והלא טובים" ומפעילים את הגנים הטובים. לכן פעם הבא שאתם נתקפים בצרבת אל תרצו ישר ללוסק או סותר החומצה האחר, אולי כדאי לכם לברר יותר לעמוק אם אתם סובלים מתת-חומציות של הקיבה.

מאמר שנכתב ע"י שמעון פצ'נקין

 

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן