טיפולי אנרגיה
רפלקסולוגיה
רפואה סינית
פסיכותרפיה ואימון
נטורופתיה ותזונה
טיפולי מגע וגוף
הריון ולידה
מרפאת כאב אלטרנטיבית
טיפול בכאב
אבחון גלובלי

עייפות כרונית ותשישות – סנדרום האדרנל התשוש

העולם המודרני בו אנחנו חיים כיום הוא לא כמו שהוא היה לפני 300 שנה, ואף 100 שנה. הקצב המהיר, הג'אנק פוד, זיהום האויר, זיהום אלקטרו-מגנטי, וכמויות הסטרס הגבוהות להם אנחנו נחשפים, מפעילות לחץ אדיר על מערכות הגוף והנפש שלנו, שמאוד לא פשוט להתמודד איתם. ישנם אנשים בעלי קונסטיטוציה מולדת חזקה יותר משאר האנשים, אשר מצליחים להתמודד עם היום-יום שלהם בסביבה סואנת שכזאת ולא קורסים תחת העומס. אך ישנם לא מעט אנשים, עם קונסטיטוציה חלשה יותר או אף עדינה יותר, אשר במילים פשוטות מתקשים לתפקד ביום-יום שלהם או מתפקדים במאמץ, או שמגיעים לקריסה מוחלטת בשלב מסוים בחיהם ומפתחים את מה שנקרא תסמונת עייפות כרונית או במילים אחרות – תשישות.

אחת הסיבות הנפוצות לעייפות כרונית היא שחיקה של בלוטת האדרנל. בלוטת האדרנל היא בלוטה אנדוקרינית קטנה אשר ממוקמת מעל הכליות ומפרישה הורמונים. הבלוטה קשורה קשר ישיר לרמת האנרגיה שלנו והיכולת שלנו להתמודד עם סטרס יום-יומי, סטרס פיזי ונפשי. בלוטת האדרנל מפרישה הורמונים שונים. בינהם היא מפרישה את הורמון הקורטיזול. כתגובה לסטרס, קורטיזול מעלה את רמת הסוכר בדם שלנו, כפי שידוע סוכר הוא הדלק העיקרי של הגוף. במילים אחרות כאשר אנחנו נמצאים תחת סטרס, הורמון הקורטיזול נותן לנו את האנרגיה וכוח להתמודד איתו, בין אם הסטרס הוא פיזי או נפשי.סטרס ממושך, תזונה לקויה, חוסר מנוחה ושינה מספקת וצריכה של חומרים ממריצים למיניהם כמו קפאין, סיגריות וסמים, בלשון עממית פשוטה מרוקנים את "הבטרייה" של האדרנל.הבלוטה נשחקת ונהיית חלשה ותשושה. כשה האדרנל נהיה מדולדל וחלש אנחנו מתחילים להרגיש שאנחנו מתעייפים יותר מהר, קמים בבוקר עם עייפות למרות שישנו מספיק שעות או פשוט לא מצליחים להתנער מהעייפות של הבוקר לא משנה כמה כוסות קפה שתינו כבר. לפעמים גם מצב הרוח מתחיל להידרדר ואנחנו נהיים יותר מתוחים, עצבניים ואף מדוכאים.

הסיבה הנפוצה השנייה לעייפות כרונית ותשישות היא דלדול של מאגרי האוג'ס בגוף (בסנסקריט Ojas, לקוח מהרפואה ההודית) –  כוח החיות, החוסן והסיבולת. אוג'ס הוא חומר לא פיזי, הוא חומר אנרגתי, אך חשוב לא פחות מאף חומר או איבר פיזי אחר. אוג'ס היא אנרגיית החיות המהותית של האדם.היא אחראית על תפקודינו המיני (היות והיא מורכבת בחלקה מאנרגית המין) על רמת החוסן והסיבולת שלנו ועל תפקוד ויעילות של מערכת החיסון. כאשר יש לנו רמה טובה וגבוהה של אוג'ס אנחנו מרגישים חזקים, רעננים, שמחים וקורנים יותר.בגופינו אוג'ס נוצר מהמזונות המעוכלים שאנחנו אוכלים, מהמים שאנחנו שותים ומהאויר שאנחנו נושמים. כאשר האוג'ס שלנו מדולדלים אנחנו מרגישים חסרי אנרגיה, הרבה יותר פגיעים לסטרס ולמחלות, אנחנו מרגישים חסרי חיוניות , מצב רוחינו יורד ואיתו גם החשק המיני שלנו. כמו במקרה של האדרנל, רמת סטרס מתמשכת, תזונה לקויה, עיכול לקוי, חוסר מנוחה ושינה, נטילה של חומרים ממריצים (קפאין, סיגריות, אלכוהול וסמים) ופעילות מינית מופרזת גורמים לדילדול של האוג'ס שבסופו של דבר מביא לעייפות כרונית, תשישות ואף למחלות.

ישנם לא מעט דרכים לטפל בעייפות כרונית ותשישות המבוססת על דלדול ושחיקה של האוג'ס והאדרנל.  לרוב, האמצעים שעוזרים לחזק ולשקם את האדרנל, עוזרים גם לשקם ולמלא בחזרה את מאגרי האוג'ס.

אשווגנדה (Ashwaganda), או בשמו העממי "הג'ינסנג ההודי",  הוא אחד הצמחים החזקים והיעילים בטיפול בתשישות ועייפות. הצמח מחזק ושמקם את האדרנל ומחזק אוג'ס. כמו כן, הוא צמח המזין והמחזק את מערכת העצבים כך שלא כל דבר יפיל אותך מהרגליים או יוציא אותך מהאיזון. הצמח גם מעולה לבעיות זיכרון ודמנציה. במחקרים בעכברים נמצא כי הוא מצעיר את תאי המוח וגורם לרגרסיה של מחלת האצלהיימר. כמו כן, זהו צמח מעולה לאון הגברי , אין אונות ובעיות פוריות הן אצל גברים והן אצל נשים. באופן כללי זה הוא אחד הצמחים לאריכות ימים ולבריאות כללית. באיורוודה (הרפואה ההודית המסורתית) אומרים כי אשווגנדה נותנת לך כוח כמו זה של סוס הערבה. צמחים נוספים המחזקים אדרנל ואוג'ס הם מאקה (Maca), שאטוורי (Shatavari), גוטו קולה (Gotu kola), ליקוריץ (Licorice) וג'ינסנג (Ginseng).

כדי לבנות ולחזק אוג'ס חשוב מאוד לאכול אוכל טבעי ואיכותי, רצוי מאוד צמחוני ואף טבעוני, אשר מכיל את כל אבות המזון (פחמימות, חלבון ושומן) וחשוב מאוד לעכל באופן מלא את המזונות שאנחנו אוכלים כי רמת בניית האוג'ס קשורה לרמת העיכול של המזון. לכן מערכת עיכול חזקה חשובה לבנייה של אוג'ס. מזונות התורמים במיוחד לבניית אוג'ס הם שקדים ואגוזים, פולן דבורים, קוקוס ושמן קוקוס ופירות גוג'י (Goji Berries).

מנוחה ושינה טובה ומספקת הן גם קריטריון חשוב בשיקום האדרנל ובניית אוג'ס. דבר נוסף היכול לעזור מאוד בשיקום הם תרגול יום-יומי של יוגה, טאי צ'י ומדיטציה.

נכתב ע"י שמעון פצ'נקין

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן