טיפולי אנרגיה
רפלקסולוגיה
רפואה סינית
פסיכותרפיה ואימון
נטורופתיה ותזונה
טיפולי מגע וגוף
הריון ולידה
מרפאת כאב אלטרנטיבית
טיפול בכאב
אבחון גלובלי

סדר וניקיונות לפסח

ניקיון 2
מאמר שנכתב ע"י דנה יעקב, טיליה מרכז לרפואה משלימה.

יקרים ויקרות, ליל הסדר הולך ומתקרב ורבים מאיתנו עסוקים בנקיונות וסידור הבית. מעבר למסורת שקשורה להוצאת החמץ מהבית, כל זה קורה באביב- זמן טבעי שבו הטבע ואנו איתו, מתנקה ומתחדש. למעשה בתקופה זו, אנו לא רק מנקים את הבית, אלא עוברים גם תהליכים של ניקוי פנימי. זו למשל הסיבה לכך שגם נטורופתים ממליצים בתקופה זו להתחיל תהליך של ניקוי הקיבה, שבו נמנעים ממאכלים שונים ושותים חליטות תה מסויימות וכדומה. מכיוון שאני אינני נטורופתית וההתמחות שלי היא בעיקר בנפש, אני רוצה לדבר איתכם על סדר ונקיון פנימיים- שקורים בתוכינו.

אתם בודאי מכירים את המצב שנוצר אחרי תקופה עמוסה, מלאה בלחצים ותהפוכות רגשיות- אז אנו חשים סחוטים, חסרי אנרגיה ואף חולים.
הרפואה הקונבנציונלית הוכיחה זה מכבר שבמצבי לחץ נפשי, מערכת החיסון של הגוף נחלשת- וזו הסיבה לכך שבמצבים אלה אנשים נוטים לחלות יותר.
פסח זו הזדמנות נהדרת לאוורר קצת את כוחות הנפש- להיפטר קצת מהעומס הרגשי על מנת לפנות מקום לדברים שחשובים לנו באמת ולאגור כוחות להגשמת רצונותינו.

אם כך- כיצד מאווררים את העומס והלחץ?
ישנן טכניקות רבות לכך, אבל כאמור, אנו עוסקים בחג הפסח, על כן עצתי לכם היא: להתחיל מהחוץ לפנים. תתחילו בסביבה הקרובה שלכם (נקיון יסודי של הבית על כח פינותיו, סידור מדפים, ארונות, ניירות, מחשב וכו'). זה הזמן לעבור על חפצים, לבדוק למה אנו לא זקוקים יותר ולשחרר אותם- לזרוק, לפנות, לרווח. אין לי ספק כי תוך כדי תהליך הנקיון והסדר: תתקלו בחפצים שיזכירו לכם נשכחות ואולי יעוררו בכם רגשות שונים. זו הזדמנות נהדרת לבדוק אם אתם מוכנים לשחרר רגשות ישנים- ולזרוק את החפץ, או להחליט מתוך מודעות, שזיכרון זה עדיין משפיע וחשוב בחייכם ואינכם מוכנים לשחררו. לא משנה מה תחליטו- תוך כדי תנועה, אתם כבר תמצאו את עצמיכם נכנסים לתהליך פנימי של סדר ונקיון.
באופן טבעי, ברגע שהסביבה החיצונית שלכם תשדר נקיון וסדר, אתם תתחילו לחוש רגיעה מסויימת. זה הזמן, חברים יקרים, להתבונן פנימה, לנסות ולראות- מה אתם אוהבים בחייכם? מה פחות? על מה אתם מוכנים לוותר? מה אתם רוצים לשמר או/ולפתח? זה יכול להיות בכל התחומים: הרגשי פנימי, הפיזי בריאותי, בעבודה, בזוגיות, במשפחה, מול חברים ועוד.
בשלב זה, מספיק שתהיו מודעים למקומות הפנימיים האלה. מרגע שקיימת מודעות אמיתית למה שטוב או פחות טוב לנו בחיינו, מתחילה להיווצר בתוכינו אנרגיה פנימית שיוצרת תהליך. נסו להימנע מלהלחיץ את עצמיכם במקום הזה. זהו מקום של התבוננות, מודעות והבנה. מתוך כך, יתחיל מעצמו תהליך טבעי של שינוי והתחדשות. הניחו לו לקרות.
אם יש לכם חוםש בפסח, נצלו אותו לנוח, לעשות דברים שמשמחים את נפשותיכם ומתוך כך, תתעורר האנרגיה החדשה שתחולל כל שינוי שתחפצו במודע לעשות בחייכם.
שיהיה לכולנו חג שמח, מלא נחת, מודעות ורגיעה.

מאמר שנכתב ע"י דנה יעקב.

 

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן