טיפולי אנרגיה
רפלקסולוגיה
רפואה סינית
פסיכותרפיה ואימון
נטורופתיה ותזונה
טיפולי מגע וגוף
הריון ולידה
מרפאת כאב אלטרנטיבית
טיפול בכאב
אבחון גלובלי

מה הקשר בין הרגשות והאישיות שלנו לחמשת האלמנטים

חמשת האלמנטים הסיניים
חמשת האלמנטים הסיניים

לאיזה אלמנט אתה מתחבר אדמה אש מים מתכת או עץ? ומה הקשר בין הרגשות והאישיות שלנו לחמשת האלמנטים ע"פ התאורייה הסינית.

הרגשות שלנו לא תמיד באים לידי ביטוי ושמורים עמוק בפנים מפחד מבושה או פשוט כי לא אפשרנו להם לצאת כי לא הייתה לנו זמינות או מי שיקשיב.

הגוף שלנו בנוי מתנועה של אנרגיה זורמת ומשתנה באופן תמידי. אותה תנועה פנימית של אנרגיה משפיעה על התפקוד שלנו והמערכות שלנו.

רגש הוא סוג של אנרגיה, וגם הוא מייצר תנועה וע"פ חוק שימור האנרגיה, אנרגיה  אף פעם לא נעלמת ואיפה שננסה להחזיק או לשמור עליה היא תמיד תשאף לצאת ולהיות בתנועה למעט כאשר היא מגיעה לגוף שזאת האנרגיה הכי דחוסה ואז גם מגיעות המחלות.

ע"פ התפיסה הסינית למשל קיימים סוגי רגשות כמו שמחה, כעס, עצב ופחד. כל רגש שייך לאחד מחמשת האלמנטים (מים, אש, עץ, אדמה, מתכת) ומשפיע בהתאמה על האיבר שקשור אליו וכמובן גם על האיזון הכללי.

ככל שניתן מקום יותר לרגש לצאת כך יכולת הביטוי והיצירה שלנו תפתח ונפגוש את ההרגלים שלנו והדפוסים שלנו וכדי שנוכל ללמוד להפסיק להיאחז בהם ולכוון את התודעה שלנו פנימה ולא החוצה.

כאשר אנו מזהים וחווים את כל הרגשות שקיימים בנו נותנים להם מקום בחיים ומשחררים את הרצון להסתיר או להדחיק אותם פנימה בתוכנו נוכל ללמוד לקבל את עצמינו ולבטוח במי שאנו. כאשר האני הפנימי מקבל את כל החלקים הרגשיים בתוכו כך יכול לקבל את האני השלם.

התיאוריה של חמשת האלמנטים היא כלי עזר נוסף ע"פ הרפואה הסינית, אשר מסייע לנו להבין את תפקודי הגוף והנפש. תיאוריה זו התפתחה מתוך התבוננות בסדרי הטבע, ומתוך ההבנה שהחוקים לפיהם פועלת המחזוריות בטבע, חלים גם על תופעות פנימיות סמויות בגוף האדם. תאוריית חמשת האלמנטים עוזרת למאבחן ולמטפל למצוא ולהבין כיצד תהליכים ומצבים שונים משפיעים על האדם.

הסינים מצאו ותיארו חמש איכויות יסודיות העומדות בבסיס כל תופעה מחזורית בטבע ובחיי האדם. חמש איכויות אלו מיוצגות על ידי חמישה יסודות (אלמנטים) מן הטבע המסמלים תהליכים שונים:

העץ – מסמל תפקודים אקטיביים וכן תהליכים של צמיחה וגדילה. המאפיין החשוב ביותר בו הוא צמיחה ופריצה החוצה. הרגש המתאים הוא הכעס. ע"פ התורה הסינית לעיתים כשקיימת עודף אנרגיה יאנגית והיא עולה לעיניים ולכן לעיתים במצבי כעס העיניים מאדימות.

האש – מסמלת תהליכים בשיאם וכשאנחנו מגיעים לשיא כלשהו בחיינו אנו מתמלאים בשמחה וזהו הרגש לאש השמחה. כמו האש בטבע היא ידועה באנרגיה מאוד גבוהה והיא מאוד חמה.

המתכת – מסמלת תהליכים במצב של ירידה תהליכי התכנסות ריכוז וחומריות והרגש המלווה אל האלמנט הזה הוא עצב. האברים הם הריאות מעי גס והאף בד"כ שיש פריחה או אלרגיה זה בא לעיתים על רקע של הפרעות נשימה.

המים – מסמלים תהליכים רגועים עמוקים העומדים בפני שינוי. האברים הם הכליות שהן הכוח המניע להרבה תהליכים בגוף ושלפוחית השתן. הרגש המתאים הוא הפחד לעיתים אנו נותנים שתן מתוך פחד או אם נשים לב הרבה פעמים בחיים לפני שינוי משמעותי כזה או אחר אנו חווים פחד והוא גם לעיתים הופך להיות בהיפוך האותיות דחף למטרה או לרצון שאנו רוצים לממש.

האדמה – מסמלת מקום ניטרלי, המרכז עליה מתבצעים השינויים, מעין אזור מאוזן היא מאזנת בין השלבים ובין תהליכים שונים והרגש הוא הסתגרות. האברים הם מערכת העיכול הקיבה והטחול הפה והשפתיים לעיתים הטעם המתוק משבשים את פעולת העיכול, משפיעים לרעה על הטחול וגורמים להשמנה.

·         מעגל העונות מתאר את הקשר הסמלי שלהם לאלמנטים:

העץ: מסמל את האביב ותהליכי לידה, צמיחה והתחדשות.

האש: מסמלת את הקיץ ותהליכים אקטיביים של גדילה.

המתכת: מסמלת את הסתיו, ותהליכים של הבשלה ונשירה.

המים: מסמלים את החורף, ותהליכים של רגיעה ואחסון.

האדמה: מסמלת בדרך כלל את סוף הקיץ, ואת הכוח המאזן הפועל במעברים בין העונות ובין תהליכים. בכתבים העתיקים

עץ

אש

אדמה

מתכת

מים

         איברי גוף יינים

כבד

לב

טחול

ריאות

כליות

איברי גוף יאנגים

כיס מרה

מעי דק

קיבה

מעי גס

שלפוחית השתן

איברי החושים

עיניים

לשון

פה/שפתיים

אף

אוזניים

רקמות

גידים

כלי דם

שרירים

עור

עצמות

רגשות

כעס

שמחה

הסתגרות

צער/עצב

פחד

 טיפוס העץ – בעל מבנה גוף רזה, צר ומאורך. כתפיו רחבות יחסית, פניו משולשות והעור מתון בגוון הזית, גבו ישר וחזק, ויש לו גידים גמישים וחזקים. בדומה לעץ הנמצא כל הזמן בתהליך גדילה, כך גם טיפוס העץ: הוא יצירתי מאד, האיבר הדומיננטי אצלו הוא הכבד, הקשור לרגשות מוחצנים ומודחקים כאחד, ושייך אף הוא לאלמנט העץ. המקצועות האופייניים לטיפוסי העץ הם: אמנים, ואומנים כמו פסלים, ציירים, נגרים.

טיפוס האש – הוא אנרגטי ואקטיבי כמו אש, בעל פנים אדמדמות שצורתן כאגס. יש לו סנטר מחודד, עיניים נוצצות, שער מקורזל או נטייה לקרחת, ידיים קטנות והליכה נמרצת ומהירה. טיפוס האש ממעיט בערכם של דברים חומריים, ומעריך יופי ואסתטיקה, מועד ללחץ דם גבוה ומחלות לב, ועורו יבש. לטיפוסי אש יש יצר הרפתקנות מפותח וכישרון ליצור קשר טוב עם סביבתם. מקצועות אופייניים: שחקני  קולנוע ותיאטרון, ליצנים, ומקצועות אחרים המאפשרים להם להופיע בציבור.

טיפוס המתכת – בעל מבנה גופני חזק, כפתיים רחבות, פנים בהירות, עיניים בורקות, ותנועה איטית ומחושבת. האיבר החזק אצלו הן הריאות, וקולו חזק וברור. לאנשים מטיפוס זה חשוב המעמד החברתי, והם נמשכים לתפקידי ניהול. טיפוס המתכת מצטיין בהיגיון חד כמתכת, וביכולת ניתוח גבוהה, בעצמאות מחשבתית, ובכוח רצון חזק. מקצועות אופייניים: מנהלים בכירים, שופטים ועורכי דין, כלכלנים וכדומה.

טיפוס האדמה – בדרך כלל יש לו ראש גדול ומרובע, ירכיים חזקות, לסתות רחבות, קול עמוק והליכה קלה. מבנה גופו שמן, יש לו נטייה לכרס, והאיבר הדומיננטי שלו היא מערכת העיכול. הוא אוהב לאכול ולבשל. טיפוס האדמה הוא אדם ארצי המשרה ביטחון על סביבתו, ומצטיין בטוב לב ובמזג נוח. הוא שמרני ואוהב שגרה ומסורת ומייחס חשיבות רבה לקשרים משפחתיים וחברתיים. מערכת השרירים שלו חזקה במיוחד, מקצועות אופייניים: זמרים, טבחים, חקלאים.

טיפוס המים – יש לו פנים עגלגלות מבנה גוך עגלגל ועור רך, בהיר ולח. האיבר הדומיננטי שלו הן הכליות, וחולשה בהן תפגע בכוח הרצון ותעודד פחדנות. בדרך כלל הוא רגיש, ונוטה לחקירת נבכי הנפש ולרוחניות. כמו מים הזורמים בנחת כך אופיו – רגוע, עצל משהו, אך גם חמקמק ולעיתים אף מסתורי. מקצועות אופייניים: פסיכולוגיים, פילוסופיים, רופאים, אנשי דת.

כותבת: נני חגג מטפלת הוליסטית

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן