טיפולי אנרגיה
רפלקסולוגיה
רפואה סינית
פסיכותרפיה ואימון
נטורופתיה ותזונה
טיפולי מגע וגוף
הריון ולידה
מרפאת כאב אלטרנטיבית
טיפול בכאב
אבחון גלובלי

לעבור את (מחלות) החורף בשלום- מניעה וטיפול ברפואה הסינית והיפנית

 

לעבור את (מחלות) החורף בשלום- מניעה וטיפול ברפואה הסינית והיפנית חגית דביר מטפלת ברפואה סינית ובדיקור יפני - חגית דביר
לעבור את (מחלות) החורף בשלום- מניעה וטיפול ברפואה הסינית והיפנית – חגית דביר – טיליה קליניקה טיפולית

 למה בחורף חולים יותר?

על שאלת השאלות הזו משיבה הרפואה הסינית והיפנית בהסבר פשוט –  שילוב של חולשת מערכת החיסון וחשיפה לשינויי טמפרטורה קיצוניים.  בעוד שבמערב ישנה חלוקה לארבע עונות שנה –  אביב, קיץ, סתיו וחורף – בסין סופרים עונה נוספת, היא ענת המעבר, במהלכה משתנה הטמפרטורה והגוף מגיב לכך.  במדינת ישראל שהיא מאד חמה רוב השנה, יש עונת מעבר אחת עיקרית במהלכה משתנה הטמפרטורה מגבוהה באופן קיצוני לטמפרטורה קרה המגיעה בהתקפות של קור לקראת סוף דצמבר. הפרשי הטמפרטורות משפיעים לרעה על הגוף ומי שמערכת החיסון שלו חלשה מוצא עצמו חולה שוב ושוב. כאשר מערכת החיסון תקינה ומאוזנת אנחנו עשויים לחלות בתדירות נמוכה (בערך פעם בשנה) ולהחלים תוך זמן סביר של כמה ימים בודדים. לעומת זאת, מי שנחשף  לקור ושמערכת החיסון אצלו חלשה, יחלה בתדירות גבוהה יותר והמחלה תמשך זמן רב יותר. תסמיני המחלה כמו: שיעול, ליחה ו/או נזלת יישארו לאורך זמן, מאחר ובלוטות הלימפה לא יצליחו לסלק נוזלים מיותרים.

מה גורם להיחלשות מערכת החיסון?

המערך החיסוני בגוף האדם מורכב מהמון בלוטות ותאים מפרישים שאמורים לעבוד בשיתוף פעולה. כאשר אין שיתוף פעולה תקין בין כל מערכות החיסון השונות בגוף, אנחנו מקבלים מצב בו הגוף יותר חשוף לשינויי הטמפרטורה הסביבתיים. ישנם גורמים רבים לחולשה של מערכת החיסון כשרבים מהם קשורים לאורח החיים המערבי האינטנסיבי. כך, למשל, חולשה של מערכת החיסון עלולה לנבוע ממתח ממושך וחשיפה מוגברת לרעלים, כמו: עישון, סוכר, קפה אנטיביוטיקה, משככי כאב ותרופות אנטי-דלקתיות.

אז מה עושים?

מחזקים את מערכת החיסון וכך פחות חולים בחורף.

איך ניתן לחזק את מערכת החיסון?

הרפואה הסינית מצדדת ברעיון המניעתי, הטיפול במערכת החיסון נעשה במשך כל השנה על מנת למנוע ולהדוף את כל הפטוגנים והמחלות שמשתנות. בגישה הסינית ניתן לשפעל את מערכת החיסון על ידי היערכות לעונת המעבר בטיפולים עונתיים קבועים. רוב המטופלים מגיעים בעונת המעבר על מנת לווסת את הגוף ולהכין אותו לעונה שמגיעה. בטיפול בקליניקה, אני תחילה בודקת רגישות באזורי אבחון כלליים בעיקר בבטן ובצוואר על פי רפלקסים המשמשים לאבחון ברפואה היפנית. על פי הממצאים אני מאזנת את הגוף בדיקור. במידה ויש רגישות וגודש באזורים שקשורים למערכת חיסון, למשל: באזור הסינוסים, האוזניים, השקדים ובאזור בלוטות הלימפה. אני משלבת טיפול כללי בדיקור למערכת החיסון שגורם לתאי מערכת החיסון לעבוד טוב יותר וכן ממקדת את הטיפול שישפיע על האזור הבעייתי. לעיתים תתכן רגישות באזור מסוים על אף שאין עדיין תסמיני מחלה, הדבר מעיד על דלקת מקומית שמתישה באופן כרוני את מערכת החיסון, והטיפול יהיה חייב להתייחס לכך.

רבים מהחולים מגיעים עם בעיות "נקודתיות", שרבות מהן מהוות מחלות חורף נפוצות, כגון דלקת אוזניים, גודש בסינוסים ועוד. הטיפול הסיני נותן מענה למגוון למצבים אלה.

מהו הטיפול המוצע למחלות החורף הנפוצות?

הטיפול הניתן כולל גם טיפול מקומי בעזרת מגוון טכניקות של הרפואה הסינית, ביניהן:

למניעה ולטיפול בדלקות אוזניים כרוניות ונוזלים באוזניים (מצב נפוץ בקרב ילדים) אנו מטפלים באמצעות "נר הופי” אחד מהכלים היעילים ביותר שהשפעתו היעילה מידית. מדובר בנר ארוך וחלול עשוי דונג שצידו הצר נכנס לאוזן ואת צידו הרחב מדליקים, כך שזה גורם לשאיבת הנוזלים והמוגלה הלא רצויים.

למניעה וטיפול בגודש בסינוסים אנו משתמשים ב”טייגר וורמר”- כלי מתכתי צר המכיל חומר בערה העשוי מעלי לענה, אשר משמש לחימום אינטנסיבי מקומי של פתחי הסינוסים ובכך גורם להם להיפתח ולהתנקות.

לשם טיפול בשפעת ולחיזוק פעילות מערכת החיסון אנו משתמשים בכוסות רוח- הן מגבירות את זרימת הדם באזור הגב העליון במוקדים הקשורים למערכת החיסון טיפול יעיל ביותר לשלב ההתחלתי של השפעת, כשהנזלת שקופה ונוזלית. הגברת זרימת הדם באזור גם מסייעת להרפיית כאבי השרירים האופייניים לשפעת. בנוסף לכך, ישנם גם מוצרי מדף שונים שעוזרים להתגבר על שפעות כמו: ויטמין C, אכיניצאה, פרופוליס, סמבוק שחור, פולן דבורים. אך לעומת הדיקור הם אינם עוזרים לחזק באופן מערכתי את כלל מערכת החיסון.

טיפול נוסף המשולב בדיקור במידת הצורך הוא טיפול על ידי פורמולות צמחי מרפא סיניות. להכנה לקראת החורף ניתן לשלב צמחים שיחממו את הגוף מצד אחד ויחזקו את מערכת החיסון מצד שני. כמו כן, ישנן פורמולות סיניות שניתן לקחת בזמן מחלה. אם לדוגמא חולים בשפעת אז בשלב ההתחלתי יש פורמולות כמו "Gan Mao Ling", אשר מכילה צמחים שהודפים את גורם המחלה בצורה חזקה או גורמים לייזוע קיצוני ולעבודה של הגוף כנגד הוירוסים. בשלבי המחלה המתקדמים נטפל עם פורמולות צמחים שיש להן יכולות אנטי-בקטריאליות, אנטי-ספטיות ואנטי ויראליות. כמו פורמולה קלאסית שנקראת "Huang Lian Jie Du Tang".

אפשר גם להכין בבית פורמולה לטיפול בשפעת. הפורמולה הזו יעילה רק בשלב ההתחלתי שבו הנזלת שקופה ונוזלית, להלן המתכון:

2 מקלות קינמון

4-6 פרוסות דקות של שורש ג'ינג'ר (בעובי של 1/2 שקל)

שמים בקומקום תה עם מים ומרתיחים

לאחר הרתיחה לתת לזה לעמוד עוד 10-15 דקות ואז לסנן ולהוסיף כף של דבש.

ניתן לשמור זאת המקרר בין 3-5 ימים,

2-3 פעמים ביום לשתות כוס.

רצוי להוסיף לתה קצת בצל ירוק מעט לפני ששותים.

שיהיה לכולנו חורף חם נעים ובריא,

חגית דביר מטפלת ברפואה סינית ובדיקור יפני.

 

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן