טיפולי אנרגיה
רפלקסולוגיה
רפואה סינית
פסיכותרפיה ואימון
נטורופתיה ותזונה
טיפולי מגע וגוף
הריון ולידה
מרפאת כאב אלטרנטיבית
טיפול בכאב
אבחון גלובלי

למה תתחפשו אחרי פורים?

אלון גן, מטפל בשיטת גרינברג - מרכז טיליה לרפואה משלימה
אלון גן, מטפל בשיטת גרינברג - מרכז טיליה לרפואה משלימה
אלון גן, מטפל בשיטת גרינברג – מרכז טיליה לרפואה משלימה

למה תכננת להתחפש בפורים? רובוט זומבי ממאדים? רקדנית? שרה נתניהו? מגדל אייפל? וולברין? הכנת את התחפושת בעצמך, או שזה יהיה סתם משקפיים ענקיים מהמקססטור? כך או כך או כך, פורים זו ההזדמנות שמגיעה לך פעם בשנה להראות פנים אחרות שלך, להתנסות בחוויות מזווית שונה, לפגוש  צד חדש אצל חברים, ותכל'ס סתם לשתות, להשתטות וליהנות.
לימדו אותנו שלא כל יום פורים – אבל בעצם בכל אחד מימי השנה רוב האנשים מסתובבים עם אחת מתוך כמה תחפושות שהם מכירים, ומקפידים לא לצאת מהדמות שהם בחרו. נכון שבדרך כלל אין לתחפושות האלו מסכות פלסטיק, איפור מוגזם או בגדים צבעוניים במיוחד, ואי אפשר להזמין תחפושת כזאת מאלי אקספרס, אבל לכל אחד יש את מספר התחפושות שהוא מאוד טוב בלהיכנס אליהן – החבר שאפשר לסמוך עליו, ההורה הקשוב, האנרכיסטית, הקולגה המצחיק, נסיכת הקרח וכו'.
בניגוד לפורים בו רוב האנשים מסתפקים בתחפושת סימבולית, את התחפושות של שאר השנה בדרך כלל לוקחים מאוד ברצינות, ומכל מיני סיבות. ראשית, חלק מהתחפושות האלו שירתו אותך היטב – אם תחפושת מסויימת הביאה אותך לדייט שני, למה לא להמשיך בה? אם תחפושת מפחידה כלשהי עוזרת לך להרחיק אנשים שעדיף שלא יהיו לך בחיים – מה רע?
בנוסף, תחפושות עוזרות לנו ליצור רושם קבוע אצל האנשים שמקיפים אותנו אחרים (קולגות, הילדים, בן הזוג, אנשים מהשכונה). זה לא רק הפחד להראות צדדים אחרים שלנו (למרות שגם זה קיים..), אלא גם מתוך אמונה לא מודעת שהאנשים יתקשו אם נהיה שונים בכל פעם. אבל חישבו על זה רגע – האם לא שמחת להתרגש או לשמוח כשנתקלת בצדדים חדשים אצל אנשים שהכרת הרבה שנים ("לא ידעתי שאתה יודע לעשות את זה…", "לא ידעתי שהוא יכול להיות כל כך מצחיק…", "פעם ראשונה שאני רואה אותה מתרגשת…").
נכון שהסרת התחפושות יכולה לחשוף לעיתים בפני אנשים את הצדדים הפחות "פוליטיקלי קורקט" שלנו – עצב, תסכול, כעס, זה שלא תמיד אנחנו הכי חכמים בסביבה, אבל מרבית האנשים בחיינו יידעו להסתדר עם זה מצויין. למעשה, כנראה שרובם היו מעדיפים לראות אותנו ככה, בלי העמדות פנים או הסתרות. יותר מזה,
החומות שאנחנו יוצרים כדי להסתיר את ה"לא נחמד" שבנו, מונעות גם מהצדדים הכי יפים לצאת – אי אפשר להסתיר רק כעס על מישהו בלי להגביל את האהבה שאנחנו נותנים לו, אי אפשר להסתיר רק את הבושה או רגשות האשמה שלנו ועדיין לחלוק עם אנשים את ההצלחות והשמחות שלנו.
אז איך אפשר לצאת ממסיבת התחפושות הזו, לצאת מהדמויות הקבועות שאנחנו רגילים להופיע בהן ולתת לאנשים סביבנו להיות שונים ורב צדדים?
פורים הוא הזדמנות נהדרת לגלות מה כיף לך, מה מפתיע ומשמח אותך (בך, בחברים שבילית איתם), ומה היית רוצה יותר בחיים שלך (יותר שמחה, יותר קלילות, יותר ביטחון עצמי) אם כבר גילית מה היית רוצה יותר בחיים שלך והיית רוצה להצליח לתת לזה ביטוי, אני מזמין אותך לתהליך קצר וממוקד בשיטת גרינברג (מה זה?), שבו תראה שזה לא כל כך מסובך להוריד את התחפושת ולהסיר את האיפור, ולתת לעוד הרבה מעצמך לבוא לידי ביטוי, יחד עם הרבה הקלה, חופש ואושר.

מאת אלון גן, מטפל בשיטת גרינברג

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן