טיפולי אנרגיה
רפלקסולוגיה
רפואה סינית
פסיכותרפיה ואימון
נטורופתיה ותזונה
טיפולי מגע וגוף
הריון ולידה
מרפאת כאב אלטרנטיבית
טיפול בכאב
אבחון גלובלי

טרשת נפוצה

המאמר נכתב על ידי עדי כספי

טרשת נפוצה (Multiple Sclerosis) הינה מחלה כרונית, אוטואימונית, הפוגעת במערכת העצבים המרכזית (מוח וחוט השדרה).
מחקרים מלמדים כי ככל הנראה אין גן אחד ספציפי הגורם להתפרצות המחלה וכי מספר גורמים משחקים תפקיד בהתפרצותה. טרשת נפוצה, ככל הנראה גנטית (נוטה לפרוץ בקרב בני הגזע הלבן) ובעלת אלמנטים סביבתיים התורמים להתפתחותה (עישון, סטרס, זיהום, מינרלים ועוד).

המחלה פוגעת בתפקוד תאי העצב, על ידי פגיעה בציפוי המיאלין המבודד את האקסונים מהם מורכב העצב. אחד מתפקידי המיאלין הינו לעזור בהעברת זרמים חשמליים בין תאי העצב. לכשנפגע המיאלין, נפגע התפקוד התקין של המוח, שכן האותות החשמליים אינם עוברים כראוי, פגיעה זו משפיעה ופוגעת באברי הגוף השונים.

לטרשת נפוצה מספר סוגים ומגוון תסמינים; להלן חלק מן התסמינים: קשיים מוטוריים, ניוון שרירים, שיתוק, אבדן תחושה בגפיים ונימול, טשטוש ראיה, אי שליטה על הסוגרים, דחיפות ותכיפות במתן שתן, דיכאון ודמנטציה. אף על פי זאת, הסימפטומים הם רבים ומגוונים ומשתנים מאדם לאדם.

ריפוי המחלה:

כיום אין ריפוי למחלה. ישנן מספר תרופות העשויות לעכב את קצב התקדמותה, הידועה שבהן היא Interferon beta 1a.

כיצד תורם טיפול ברפלקסולוגיה להקלה על תסמיני MS?

הטיפול מתבסס על לחיצות בנקודות מסוימות בכפות הרגליים (Reflex Points ) ברמות כוח משתנות. על ידי הבנת מערכת השתקפות האיברים בכף הרגל (Reflections),  ניתן לטפל במגוון רחב של בעיות ולעבוד על מערכות הגוף השונות, החל ממערכת השתן ועד למערכת העצבים.

בעת טיפול בחולה טרשת נפוצה, יש מחד לטפל במערכות העיקריות הנפגעות, הן מערכות העצבים, העיכול, שלד והתנועה וכן מערכת השתן אך במקביל למערכות אלו, יש להתאים את טיפול בעבור המטופל עצמו, שכן למחלה מגוון תסמינים ואלו משתנים מאדם לאדם.

להלן מחקר קיליני רנדומלי מבוקר (2003), אשר נערך על חולי טרשת נפוצה ובדק את השפעת הטיפול ברפלקסולוגיה על הסימפטומים השונים של מחלת MS:
http://msj.sagepub.com/content/9/4/356.short

המחקר, כלל 71 חולי טרשת נפוצה, אשר חולקו לקבוצת ניסוי וקבוצת ביקורת. המחקר נערך במשך 11 שבועות (מעקב נוסף נעשה לאחר שלושה חודשים מתום המחקר). הפרמטרים אשר נבדקו הנם: נמלול (Paresthesias ), שליטה על מערכת השתן (Urinary Symptoms) ועוויתות (Spasticity ).

מסקנות המחקר למדו כי טיפול רפלקסולוגי ספציפי (בשונה ממסאז' ברגליים – אשר בוצע על קבוצת הביקורת), העלה את היכולות המוטוריות – סנסוריות של החולים וכן שיפר את יכולות התפקוד של מערכת השתן. בעת הביקורת, שלושה חודשים לאחר תום המחקר, ניכר כי בתחום הנמלול (אחד הסימפטומים של המחלה), אשר ירד משמעותית בעת המחקר, חזר אך ברמה מועטה במהלך חודשים אלו.

ראוי לציין כי מכללת רידמן 'לרפואה משלימה ואינטגרטיבית', מארגנת אחת לשנה פרוייקט התנדבות בעבור חולי טרשת נפוצה. סטודנטים לרפלקסולוגיה נוסעים לטפל בחולי MS למשך מספר ימים, במהלכם המטופלים זוכים לקבל כשני טיפולים בממוצע.

מסקנות אשר עלו מתוך פרויקטים אלו (על בסיס עדויות המטופלים) הן:

  • מרבית המטופלים ציינו שיפור ניכר במערכת העיכול, מרביתם הגיעו עם עצירות ובעקבות הטיפול יכולת ההתפנות שלהם עלתה.
  • דווח על שיפור משמעותי ביכולת השליטה על שלפוחית השתן וכן ירידה בתכיפות מתן השתן.
  • עד יומיים לאחר הטיפול ניכר שיפור ביכולת המוטורית הגסה והעדינה (הנעת גפיים וכן הנעת אצבעות כפות הידיים והרגליים.
  • חלק מן הטופלים דיווחו על מצב רוח מרומם ושיפור באיכות השינה.

המאמר נכתב על ידי עדי כספי

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן