טיפולי אנרגיה
רפלקסולוגיה
רפואה סינית
פסיכותרפיה ואימון
נטורופתיה ותזונה
טיפולי מגע וגוף
הריון ולידה
מרפאת כאב אלטרנטיבית
טיפול בכאב
אבחון גלובלי

טיפול בכאב ברפואה יפנית לעומת הרפואה הסינית

מדוע כואב לנו?

כאב הוא למעשה תגובה תקינה וחשובה של הגוף. הכאב משמש כגלאי נזק שמטרתו להזהיר ולהתריע בזמן אמת, ההתעלמות מכאב עלולה להחמיר את המצב.

כאב הגורם לנו לסבל בחיי היומיום יכול לנבוע מכמה מערכות שונות: כאבים יכולים לנבוע מבעיות אורטופדיות שמשפיעות על השלד, השרירים, הגפיים והמפרקים. כאבי ראש לדוגמא יכולים לנבוע מזרימת דם לא תקינה בכלי הדם. כאבים יכולים לנבוע מהמערכת הנוירולוגית, כלומר מערכת העצבים ולהשפיע על מרכזים שונים בגוף. גורם נוסף וחשוב, שהרבה פעמים מעורב בתחושת הסבל וכאב, זו המערכת הנפשית והרגשית.

מהם יתרונות הטיפול בכאב ברפואה הסינית או היפנית לעומת הרפואה המערבית?

  • קיים שוני תפיסתי בראיית גוף האדם בין רפואת המזרח והמערבית. בעוד שברפואה המערבית מתייחס הרופא המומחה לאותה המערכת הפגועה. למשל: רופא אף אוזן גרון- יתייחס בעיקר לריאות ולפתחי הנשימה, רופא אורטופד יתייחס למערכת שריר-שלד. ברפואה המשלימה רואים את האדם כמכלול ואת ההשפעה שיש למערכות השונות זו על זו.
  • הרפואה הסינית או היפנית מעוררת את כוחות הריפוי וההתחדשות הטבעיים של הגוף לשם החלמה. לעומת הרפואה המערבית המנסה לחסל סימפטום או כאב בתרופות (הגורמות לתופעות לוואי רבות).
  • אל הרופא המערבי אנחנו פונים כאשר אנחנו חשים בכאב. לעומת זאת, הרפואה הסינית והיפנית היא מניעתית. כחלק מאורח חיים בריא, רצוי שהטיפולים יתוחזקו אחת לחודש חודשיים, גם אם המטופל איננו מדווח על כל בעיה. זאת על מנת לשמר את האיזון ולמנוע את הכאב.
  • הרפואה הסינית והיפנית נשענת על מסורת בת אלפי שנים של מחקר והתפתחות בצורת האבחון והטיפול. בעשורים האחרונים נערכים עשרות רבות של מחקרים בשנה על יעילותן בטיפול בבעיות בריאות שונות. המחקרים עומדים בסטנדרט רפואי מקובל ומוכיחים שוב ושוב את יעילותן.

מהו בעצם טיפול בכאב ברפואה יפנית?

בכל המזרח הרחוק קיימת רפואה שאנחנו קוראים לה רפואת המזרח הרחוק וכולה מתבססת על מרדיאנים, על נקודות ועל דיקור. זה קיים בטייוואן, ביפן, בסין וגם בקוריאה, בכל מדינה זה התפתח קצת אחרת. רובנו שמענו ומכירים את הרפואה הסינית, אך מעטים יודעים כי אותה הרפואה הסינית, התפתחה והשתכללה ביפן באופן שהעניק לה התמחות והצלחה בטיפול בכאב. המיוחד ברפואה היפנית הוא למעשה שילוב ידע מהרפואה המערבית, יחד עם טכניקות דיקור עתיקות. הרופאים היפנים פיתחו שיטת אבחון המבוססת על מישוש אזורי רפלקס בגוף. אזורי הרפלקס הם בעצם ביטוי חיצוני ברמת העור והשרירים, שמעיד על בעיה באיברי הגוף הפנימיים. הבעיה באברי הגוף הפנימיים נובעת מחוסר איזון מבני או רגשי מסוים. עיקר האבחנה מתבססת על מישוש שיטתי של הבטן. על פי אותה בדיקה, הרופא ממפה את כל הנקודות והאזורים הרגישים ומקבל אבחנה ברורה של המחלה והמרידיאנים הפגועים. הבטן למעשה מהווה מיקרוקוסמוס של הגוף, מזכיר במעט את הרפלקסולוגיה כאשר כאן הבטן היא המרכז לעומת כף הרגל.

טיפול בכאב
דיקור יפני, חגית דביר, טיליה קליניקה טיפולית

טכניקות הדיקור היפניות עדינות יותר ומכאיבות פחות לעומת הדיקור הסיני המסורתי ולעומת הדיקור הקוריאני. המחטים בדיקור יפני עדינות יותר ועוביין כעובי שערה 0.16 מ"מ.

איך זה עובד?

לגוף יש את היכולת לרפא את עצמו, יש לנו בגוף באופן טבעי את כל החומרים שנוגדים דלקת. במקרה למשל של חבלה בגוף, המוח מפריש הרבה אנקפלינים ואנדורפינים שבעצם משככים את הכאב. אותו הדבר קורה בזמן הדיקור. נקודות הדיקור יודעות לגרום למח לשחרר אנקפלינים, אנדורפינים וסרטונין שזה הורמון השמחה הכיף והמצב רוח ואז הגוף פחות כואב.

היתרון העיקרי של הרפואה היפנית היא בטיפול בכאב לסוגיו, על רקע אורטופדי, נוירולוגי או פנימי.

בנוסף, הרפואה היפנית מטפלת במגוון גדול של בעיות, החל ממחלות בדרכי הנשימה, אלרגיות וחולשה של מערכת החיסון, בעיות במערכת עיכול ובמצבי מתח וחרדה.

לסיכום הכאב לא חייב להיות חלק מהחיים, אסור לזלזל בתחושת כאב וככל שנקדים לטפל בו, ההחלמה תהיה מהירה יותר ותופעות הלוואי קטנות ומשמעותיות פחות.

 

מאת חגית דביר מטפלת מומחית ברפואה סינית ובדיקור יפני המתמחה בטיפול בכאב.

 

 

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן