טיפולי אנרגיה
רפלקסולוגיה
רפואה סינית
פסיכותרפיה ואימון
נטורופתיה ותזונה
טיפולי מגע וגוף
הריון ולידה
מרפאת כאב אלטרנטיבית
טיפול בכאב
אבחון גלובלי

אבחון דופק ולשון סיני

טיפולי אנרגיה
רפלקסולוגיה
רפואה סינית
פסיכותרפיה ואימון
נטורופתיה ותזונה
טיפולי מגע וגוף
הריון ולידה
מרפאת כאב אלטרנטיבית
טיפול בכאב
אירידיולוגיה
אבחון דופק ולשון סיני

אבחנות עיקריות ברפואה הסינית

נושא האבחון תמיד תפס ברפואה הסינית מקום בעל חשיבות מרכזית, שמתוך זה כאשר האבחנה תהיה נכונה הטיפול יהיה נכון ומדויק יותר.

 ברפואה הסינית המסורתית קיימים 4 אבחנות עיקריות שהם:

תשאול ארוך ומקיף של המטופל וספציפית לתלונה שלו וכולל לכל תחומי החיים וההיבטים הפיזיים והנפשיים של בריאותו זאת בכדי לגבש אבחנה מלאה על האדם ועל המחלה.

אבחנת דופק המעניקה מידע נוסף למטפל על גוף המטופל ואיבריו השונים שבאמצעותו ניתן לאבחן את 12 האברים הראשיים בגוף באמצעות 12 העמדות השונות של הדופק ולהבין את מצב הצ'י (כוח החיות) והדם בגוף כולו ובכל איבר ואיבר בפרט. באבחנת דופק נתייחס ל-4 פרמטרים עיקריים שהם מהירות, עומק, עוצמה והאיכות של הדופק ולאחר מכן ניתן יהיה להבחין במצבים שונים אודות השורש לסיבת החולי כמו קורחוםלחותתקיעות וכו'..                                               

יש דברים שונים המשפיעים על הדופק כמו למשל יש הבדלים בדופק בין גברים לנשים, במבנה הגוף, בגיל וגם עונות השנה ומזג האוויר משפיעים על הדופק למשל בקיץ כלי הדם מתרחבים והדופק "יוצא החוצה" ומהיר יותר ומורגש בצורה שטחית על גבי העור ובחורף כלי הדם מכווצים והדופק "נכנס פנימה" כדי למנוע בריחת חום ויהיה איטי יותר ומעט נוקשה. יש דברים נוספים שיכולים להשפיע על הדופק כמו תזונה לא טובה ואיכותית, משקאות ממריצים כמו קפאין, תרופות וגם רגשות לא מאוזנים ישפיעו גם כן על מדדי הדופק.

אבחנת לשון היא אבחנה חשובה ברפואה סינית שמשתנה בהתאם למצבו הבריאותי של המטופל שבניגוד לדופק היא משתנה לאט יותר וניתן לראות בה שינויים לאורך זמן. הלשון היא מראה של פנים הגוף וכל איבר מהאיברים הראשיים מוצג על גבה.

באבחנת לשון המטופל נתבקש להוציא אותה בצורה רפויה למספר שניות ותוך הסתכלות המטפל אוסף נתונים כמו צבע וצורת הלשון (לדוג' לשון אדומה תעיד על חום), חיפוי על גבי הלשון ומה צבע החיפוי ועובי והפיזור שלו, וסימנים כמו חריצים ונקודות (למשל נקודות סגולות על גבי הלשון יכולה להעיד על תקיעות של דם). באבחנת לשון נאבחן גם את גב הלשון ונסתכל על הצבע ועל הורידים של הלשון כאשר הם במצב תקין צבעם אדמדם והורידים דקים.

הרחה, שמיעה, התבוננות, מגע מרגע היכנסו של המטופל לחדר הטיפולים, המטפל כבר מתחיל באבחון כל הפרטים הקטנים שיכולים לספק אינפורמציה חשובה לאבחון. כמו למשל צורת ההליכה, צבעי הפנים, קולו וריחו של המטופל ועוד..

לאחר שהמטפל אוסף ומצליב את כל האינפורמציה שהתקבלה מהתשאול מאבחנת הדופק והלשון ומהגוף עצמו, המטפל מאבחן וקובע אסטרטגיית טיפול מתאימה לדיקור הסיני, לצמחי המרפא בהתאם.

מאת: מתן חן

מתן חן -רפואה סינית-טיליה
מתן חן -רפואה סינית
אנטולי אימבר - רפואה סינית - טיליה
אנטולי אימבר – רפואה סינית
צליל דאו - רפןאה סינית, שיאצו, דיקור קוסמטי
צליל דאו – רפןאה סינית, שיאצו, דיקור קוסמטי
רוצה לקבוע פגישת יעוץ?
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן