טיפולי אנרגיה
רפלקסולוגיה
רפואה סינית
פסיכותרפיה ואימון
נטורופתיה ותזונה
טיפולי מגע וגוף
הריון ולידה
מרפאת כאב אלטרנטיבית
טיפול בכאב
אבחון גלובלי

ארומתרפיה

טיפולי אנרגיה
רפלקסולוגיה
רפואה סינית
פסיכותרפיה ואימון
נטורופתיה ותזונה
טיפולי מגע וגוף
הריון ולידה
מרפאת כאב אלטרנטיבית
טיפול בכאב
אירידיולוגיה
ארומתרפיה

ארומתרפיה היא תורת הניחוחות. *השמנים הארומטיים הינם בעלי ריחות חזקים ועמוקים, המשפיעים על גופינו ורגשותינו ומגיעים עד רובד הנשמה.

*חלק מריחות השמנים נאהב ומחלקם נסלוד, אבל כולם ישפיעו  עלינו במקום עמוק ביותר ,בזיכרון חושי.

*בזמן העיסוי, נספגים השמנים הארומטיים בגופנו ונכנסים למחזור הדם.  ההרגשה של ניקיון פנימי, שלווה והתרוממות רוח הם חלק מהחוויה. הטיפול בשמנים אתרים הוא טיפול הוליסטי, טיפול המתייחס ל-"גופנפש". *כשאדם מגיע לטיפול ומתלונן על בעיה מסוימת, נתאים לו שמנים תוך התייחסות למכלול בעיותיו ,הן מהרובד הפיזי והן מהנפשי.

קצת היסטוריה

מאז ומתמיד לריחות הייתה היכולת להחזיר אותנו אחורנית בזמן ולעורר בנו רגשות, בחירת בן זוג, כנראה שעם גילוי האש החלו השריפת צמחים ולאט התגלו סגולות השמנים. בתורה "ואתה קח לך בשמים ראש מור דרור חמש מאות, וקינמון בושם מחציתו חמישים ומאתים, וקנה בושם חמישים ומאתיים" ועשית איתו שמן משחת-קודש" שמות ל פסוקים כג – כה. במצרים הקדומים היו בין הראשונים שהחלו לעסוק בארומתרפיה כחלק מטקסים דתיים והרחקת רוחות רעות. ההודיים החלו לתעד, באותה עת, את יכולות הריפוי של צמחים ארומטיים כמו כוסברה, זנגוויל וורד. הסינים והיפנים, לעומתם, השתמשו בצמחים ארומטיים לטקסי פולחן ולטיפוח היופי וההגיינה האישית. היוונים הקדומים סברו שהגוף נרפא לאחר שהנפש נרפאת והיו הראשונים שהבינו את הקשר בין ריח ובריאות. כאשר ידע זה עבר לרומאים הם דאגו להפיצו בכל הארצות שכבשו. מנפילת האימפריה הרומית ועד לשנות ה-20 של המאה ה-20 מעמדה של הארומתרפיה היה נחות והיא אף נקשרה על ידי הפוריטנים לעבודת אלילים ולכישוף.

הכימאי הצרפתי רן-מוריס גטפוס טבע את המונח "ארומתרפיה" כאשר גילה את יכולתו המופלאה של שמן לבנדר לרפא כוויות במהירות וללא להותיר צלקות לאחר שנכווה קשה בתאונה שארעה במעבדתו וטבל את ידו בשמן. בין ממשיכי דרכו ניתן למנות את הרופא והמדען ד"ר ג'ין ולנט ואת גב' מרגריט מאורי אשר טענה שיש להתאים את הניחוחות במיוחד לאישיות ולבעיות הבריאות של המטופלים.

ממה מופקים תמציות השמנים האתרים?

השמנים האתרים הנם תמציות מרוכזות המופקות מצמחים שונים, עצים, שיחים, פרחים, עשבים, ועוד.  לדוגמא: האקליפטוס (עץ), הפטשולי (שיח),הילאנג ילאנג (פרח)  והמרווה (עשב).

כל תמצית מופקת מחלק אחר של הצמח: שורשים, פירות, עלים, פרחים, ענפים, שרף ועוד, לדוגמא: שמן אתרי יסמין ושמן הנרולי (בתמונה) מפיקים מהפרחים. כדי להכין ליטר של תמצית שמן היסמין צריכים מליוני פרחים. את השמן האתרי לימון מכינים מקליפת הפרי, ואת השמן האתרי לבונה, מור שמשתמשים בו גם בטקסים דתיים ובהכנת קטורות, מפיקים משרף. בנדלווד צריך להיות בין 30 שנה ובגובה 30 רגל לפני שמוכן לשימוש,

על מה פועלים השמנים האתרים?

השמנים מופקים בתהליכים שונים כאשר לבסוף מתקבלת תמצית טהורה של הצמח הדומה להורמונים בגוף האדם – כמותם קטנה והשפעתם עצומה. כמו ההורמונים שלנו, תמציות השמנים יוצרות גירויים וקשרים בין אברי הגוף ומשפיעות עמוקות על רגשותינו. יש להן השפעה חזקה ביותר על בעיות עור כגון כוויות, גירויים, פצעים, סבוראה, פסאויריזיס, אפטות, והרפס, ויש בהם שימוש נרחב בקוסמטיקה טבעית.

לשמנים יש גם השפעה גדולה על כאבי גב, דלקות פרקים, כאבי שרירים, מחזור הדם, איברים פנימיים ומערכות הגוף השונות. כל השמנים הם אנטי– בקטריליים, אנטי–דלקתיים ומחטאים. יש להם השפעה בכל הרמות – נשמה, רגש, נפש ופיסי. הם משרים שלווה עמוקה או ממריצים, ומעלים את רמת החיוניות של האדם.

אופן חדירת השמנים האתריים לגוף והשפעתם כולל, בין השאר, את התהליך הבא: המולקולות של השמנים האתריים מתפזרות באוויר ברגע שהם מתנדפים. כאשר אדם שואף את האוויר המולקולות פוגשות באפו את קולטני הריח ואלה מעבירים את המידע על הניחוח למערכת הלימבית של המוח. המערכת הלימבית אחראית גם על הרגשות, זו אחת הסיבות ליכולת של הריחות לעורר את הרגשות השונים. בנוסף המערכת הלימבית אחראית גם על ייצור ההורמונים בגוף, המערכת החיסונית ומערכת העצבים. זו אחת הסיבות לכך שהארומתרפיה יכולה להשפיע על תפקודי הגוף ובריאות הנפש. מכיוון שהמולקולות של השמנים האתריים מגיעות בסופו של דבר למחזור הדם הן יכולות לפעול על כל תא ותא.


 

אולי יעניין אותך לקרוא:
רוצה לקבוע טיפול?
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן