טיפולי אנרגיה
רפלקסולוגיה
רפואה סינית
פסיכותרפיה ואימון
נטורופתיה ותזונה
טיפולי מגע וגוף
הריון ולידה
מרפאת כאב אלטרנטיבית
טיפול בכאב
אבחון גלובלי

חמש סיבות לתרגל מדיטציה בקבוצה

קבוצת מדיטציה עם יותם לביא בכל יום ראשון ב19:30. מפגש היכרות חינם
קבוצת מדיטציה עם יותם לביא בכל יום ראשון ב19:30. מפגש היכרות חינם

מדיטציה היא תהליך שמתרחש בין אדם לעצמו. היא אינה דורשת דבר מעבר לגוף ולתודעה שלנו. אפילו על הכרית אפשר לוותר. אז מדוע בכל המסורות שעוסקות במדיטציה יש מסגרות כה רבות של תרגול קבוצתי? והאם הן באמת חשובות?

הנה חמישה מהיתרונות המרכזיים של תרגול בקבוצה:

עוגן

מסגרות יוצרות לנו יציבות ומהוות עוגן קבוע שמסייע לנו להתמיד גם מעבר להן. מה שהיה נכון בהודו לפני אלפיים שנה, נכון גם בישראל 2017; האדם הוא אותו אדם. בדומה לאיך שקבוצת "שומרי משקל" מסייעת לתהליך אישי מאוד כמו דיאטה, או שאימון ספינינג דו-שבועי עוזר להתמיד באורח חיים בריא, כך היכולת לשלב מדיטציה כחלק מחיינו גדל משמעותית ברגע שאנחנו נמצאים במסגרת קבוצתית.

מורה

מדיטציה איננה תהליך טכני. אנחנו עובדים עם התודעה שלנו והתודעה היא דבר סבוך. כל אחד מאיתנו עוצב בצורה אחרת ופוגש דברים אחרים בזמן התרגול. על מנת שנוכל להפיק את המרב מתרגול המדיטציה ולהביא שינוי אמיתי אל חיינו, חשוב שנעשה זאת בליווי מורה מיומן. הדבר נכון לא רק עבור מתרגלים מתחילים, אלא גם עבור ותיקים. לעין חיצונית תמיד יש ערך מוסף שאנחנו לא נוכל לספק בעצמנו.

שותפות

קבוצות מדיטציה מכונות בדרך כלל "סנגהה", מונח שמשמעותו בעולם הבודהיסטי היא "קהילה". גם קבוצה שחבריה לא מקיימים יחסים מעבר למסגרת הקבוצתית מהווה מקום חשוב עבור המשתתפים בה. הקבוצה מספקת מסגרת של הקשבה פתוחה, מכילה ומקבלת, ומאפשרת לפגוש צורות אחרות של חשיבה והסתכלות. בנוסף, עצם ההיחשפות לאנשים אחרים החווים ומתמודדים עם דברים דומים לאלו שאני פוגש בחיי, מייצרת תחושת שותפות בתרגול ובמסע החיים בכלל.

הנחייה

אמנם הנחיות המדיטציה הן כשלעצמן פשוטות, אך אופייה של התודעה שלנו הוא כזה שנוטה לברוח בקלות, לנדוד ואף להתמסר לעצלות. רבים מכירים תופעה זו גם למול הנחיות מוקלטות ביוטיוב, שנוטות בשלב מסוים לחזור על עצמן ולאבד אפקטיביות. הנוכחות של הנחיה חיה מייצרת בנו אפקט שנדיר להשיג לבד, וזו אחת הסיבות שפעמים רבות אנו חווים מדיטציה עמוקה וממוקדת יותר בתוך קבוצה, למרות שעל פניו אנו עושים את אותו הדבר.

תנאים וסביבה

חלל שבנוי לתרגול מדיטציה, עם מזרונים וכריות, תאורה רכה ואנרגיה רגועה ושלווה. פעמון מדיטציה עדין שמקיש בסיום התרגול. שקט מסביב. כל אלו אינם הכרחיים עבור תרגול, שאכן יכול להתרחש בכל מקום, אך הם מהווים סביבה מיטיבה שמשפיעה על אופי התרגול.

מתרגלים מתחילים וותיקים כאחד מוזמנים להצטרף מדי יום ראשון לקבוצת מדיטציה שבועית בהנחיית יותם לביא בקליניקת טיליה.

כרטיסיה חודשית לקבוצת מדיטציה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן