טיפולי אנרגיה
רפלקסולוגיה
רפואה סינית
פסיכותרפיה ואימון
נטורופתיה ותזונה
טיפולי מגע וגוף
הריון ולידה
מרפאת כאב אלטרנטיבית
טיפול בכאב
אבחון גלובלי

המטורף של פעם הוא המודע של היום

מטורף
מאת שרון שלהב, פסיכותרפיסטית הוליסטית ורפלקסולוגית בכירה, טיליה מרכז לרפואה משלימה.

בעבר חשבו שרק משוגעים הולכים לטיפול פסיכולוגי וזו גם הסיבה שפנייה לטיפול מסוג זה היווה מקור לבושה. הטיפול הפסיכואנליטי הראשון שהומצא על ידי פרויד היה בעל חוקים ברורים: על המטופל לשכב כאשר עינו אינה נפגשת בעין המטפל תוך שהוא מדבר את מחשבותיו החולפות כאילו היה מתאר נוף הנשקף מרכבת בעוד הוא נוסע בה ומביט מהחלון. הטיפול  יכול היה להמשך שעות ואפילו חמישה ימים בשבוע. אין ספק שהעולם גילה את עצמו מחדש כמה וכמה פעמים מאז  וכך גם כל התחום של טיפולי הנפש. כיום ניתן למצוא אינספור סוגי טיפולים מפסיכולוגיה ועד פסיכודרמה, טיפול בחיות, ריפוי בעיסוק, דמיון מודרך וכן הלאה… מעבר לכך, הדעה הרווחת בחברה לגבי טיפול נפשי השתנתה מקצה לקצה והפכה מדבר חיובי לשלילי ובגלל הגיוון בעולם הטיפולי כל אחד יכול למצוא את שיטת הטיפול אליה הוא הכי מתחבר אליו. כיום הטיפול הנפשי הוא אמצעי לפתח מודעות עצמית וסביבתית גבוה יותר, לקרב את הלא מודע למודע ובכך להתקרב לעצמנו והכי חשוב לחיות ביתר שלווה, אושר והגשמה עצמית.

הזרם הרביעי והמעודכן ביותר בפסיכולוגיה נקרא "פסיכותרפיה טרנס פרסונלית" אותו לא כולם מכירים. טיפול עוצמתי זה מניב תוצאות מהירות יחסית לטיפול הפסיכואנליטי הקלאסי ומה שהופך אותו לכזה הוא שימת הדגש על החוויה משמע, אם הטיפול הפסיכולוגי מתמקד בדיבור בלבד הטיפול הטרנס פרסונלי משלב שיח עם חוויה. ההנחה היא שהחוויות בחיינו הן אלו שעיצבו את אישיותנו ולכן גם התיקון יגיע משם. כאשר המטופל לא רק מדבר את חייו (בשיח הוא יכול לברוח לרציונל ולהתנתק מהרגש), אלא חווה מחדש את החוויות שעיצבו את אישיותו לדוגמא, דרך דמיון מודרך התוצאות הן יותר מידיות כך שהרבה פעמים מטופלים יוצאים מטיפול כזה בתחושת "וואו" ומרגישים כאילו נפקחו עיניהם.

הסיבה שזרם זה נקרא פסיכותרפיה טרנס פרסונלית היא משום שכל הזרמים לפניה סיימו להסביר את נפש האדם בשלב האגו. האגו הוא החלק המודע בנו שמשלב בין דרישות העולם, המצפון והמוסר לבין הדחפים הכי ראשוניים שלנו שלא תמיד מתיישבים עם הנורמה. משמעות השם טרנס (מעבר) פרסונלי (לאגו) הוא פסיכותרפיה שמעבר לאגו. לא מספיק שאנו יודעים להתנהל מול עצמנו והסביבה אנו גם צריכים לשאוף לשלמות (מלשון שלם, לא מושלם), הגשמה ואהבה עצמית תוך שימת דגש על רוחניותו של האדם כחלק עיקרי בהתפתחותו. רוחניות היא לאו דווקא לשבת במנזר ולהתנתק מן המציאות אלא מציאת אמת פנימית ושקט פנימי בחיי היומיום.

 כאשר מטופל מגיע עם חרדה, דפוס בחייו שמפריע לו, בעיה פיזית קיים לכך שורש נפשי וכל התשובות נמצאות בתוכו, בלא מודע. מטרת הטיפול למצוא את השורש שמוביל לאמונות או התנהגויות שמנהלות את האדם וגורמות לו לחיות חיים בהם הוא לא מרוצה ואינו אוהבת את עצמו. להחיות את הקשר בין אדם לעצמו ולעורר את האינטואיציה כך שבחירותיו בעתיד יהיו מדויקות יותר לעצמו ובכך יהיה שלם יותר עם מעשיו. כאשר אדם בקשר עם עצמו הוא הופך להיות המטפל שלו ואינו תלוי בטיפול אינסופי, הוא לומד את התת מודע שלו והופך אותו למודע. הוא מקבל את נסיבות חייו ומביא לשינוי בעתידו בכדי לא להיות מושפע מהם ולשחזרם עד יומו האחרון תוך שהוא מעביר דפוסים אלו הלאה לבני משפחתו.

מודעות ואהבה עצמית הם המתנה הגדולה ביותר שאדם יכול לתת לעצמו ויפה שעה אחת קודם. זה משמח שהיום קיימת האפשרות ויש לנו את הכלים לעשות זאת בעולמנו המתפתח, נצלו זאת ושפרו את חייכם. אל תסכימו להתפשר על שום דבר במיוחד לא על אושרכם. על מנת לדעת מה יהפוך אתכם לשלמים הקשיבו לאינטואיציות שלכם ואם אתם מרגישים חסמים או תקיעויות, משהו שעוצר מבעדכם לממש את עצמכם, חוסר ידיעה מה אתם רוצים, פחד או ריקנות פנו לעזרה. קיימות היום דרכים רבות למציאת האושר והשלווה בעודנו בחיים וצעירים, לא צריך לחכות לפנסיה אפשר להתחיל כבר היום.

מאת שרון שלהבפסיכותרפיסטית הוליסטית ורפלקסולוגית בכירה.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן