טיפולי אנרגיה
רפלקסולוגיה
רפואה סינית
פסיכותרפיה ואימון
נטורופתיה ותזונה
טיפולי מגע וגוף
הריון ולידה
מרפאת כאב אלטרנטיבית
טיפול בכאב
אבחון גלובלי

היפוך עובר בראי הרפואה הסינית

נכתב ע"י : דורית למפל – מטפלת ברפואה סינית Dip Ac.

טיפולים להריון ולידה - טיליה קליניקה טיפולית תזונה , דיקור , דולה - תומכת לידה , רפלקסולוגיה
טיפולים להריון ולידה – טיליה קליניקה טיפולית
תזונה , דיקור , דולה – תומכת לידה , רפלקסולוגיה

היפוך עובר בראי הרפואה הסינית:

רגע לפני אסביר על התהליך קודם נבין מה זה אומר היפוך עובר, למה זה קורה, מתי אפשר לבצע זאת ומה הרפואה הסינית מציעה למצבים אלו:

            מה זה עובר הפוך?

מצב העובר הוא מנח המתאר איזה חלק מגופו של העובר פונה מטה כלפי הנרתיק. מנח עכוז הינו מנח שבו רגלי העובר והעכוז פונים מטה. ישנם מספר מצבים כגון מנח ראש, מנח עכוז וישנם מספר מצבים פחות שכיחים – מנח רוחבי/מנח אלכסוני. לרוב העובר מתהפך ברחם עד אמצע הטרימסטר השלישי שבועות 36-37, ב3% מהמקרים המנח יהיה מנח עכוז.

            מדוע זה קורה?

על פי מחקרים שנעשו נמצא כי במקרים אחדים בהם העובר במנח עכוז עקב מתח של אמו האצור במקום נמוך בגופה.כמו כן, גם לנשים מפחדות וחרדות שכיחות גבוהה למנח עכוז, ישנו קשר ישיר לעובדה כי פחד, חרדה ומתח מפעילים מנגנונים סימפתטיים המביאים להתכווצות הרחם התחתון.

            מדוע צריך לבצע היפוך עובר?

בשבועות אלו יכולת העובר להתהפך מצטמצמת ואז נדרשת עזרה על מנת להביאו למנח ראש. בעבר, היו מיילדים עובר במנח עכוז, אך עקב סיכויי פגיעה בעובר (גם מוחיים עקב חוסר-אספקת חמצן וגם פיזי) כבר לא עושים זאת בארץ ובעולם. הרפואה הקונבנציונאלית מציעה עבור האישה היפוך חיצוני – ECV או קביעה מראש של ניתוח קיסרי. היפוך חיצוני מבוצע בבית חולים תחת מעקב של מוניטורואולטרסאונד לעובר. בהתחלה האם מקבלת תרופה אשר מרפה את שריר הרחם ואז הגניקולוג על ידי הפעלת לחץ חיצוני מנסה לשנות את תנוחת העובר שיהפוך למנח ראש.

            היפוך עובר בראי הרפואה הסינית:

בראי הרפואה הסינית ניתן להתחיל היפוך עובר כבר משבועות 34-35.

דבר ראשון בטיפול נדאג לשחרר את המתח בחלק תחתון של הרחם. זאת ניתן לבצע בכמה דרכים:

1.      חימום נקודה בקצה החיצוני של הזרת הקטנה בכף הרגל BL-67. נקודה זו נמצאה ברפואה הקונבנציונאלית כאמפירית לשימוש היפוך עובר וזאת בעזרת חימום צמח המרפא המוקסה – AI YE אשר גורם להתכווציות שרירי הרחם ומאפשר לעובר תנועה. על פי הרפואה הסינית הסיבה שהנקודה הזו עוזרת להיפוך עובר היא שבנקודה זו מתבצעת חילוף האנרגיה בין מרידיאן שלפוחית השתן שזהו מרידיאן יאנגי לבין מרידיאן הכליות מרידיאן ייני. הסבר קצר: היאנג ברפואה הסינית מושך כלפי מעלה, מרים, מעלה. היין הוא המקרקע, מושך מטה. וזו הדיוק התנועה שאנו מחפשים בהיפוך עובר – הראש ירד מטה ולא מעלה.

2.      מלבד חימום הנקודה נאבחן האם ישנה תקיעות/לחץ אשר לא מאפשר לעובר להתפך או שמא זו למעשה חולשה של צ'י ודם, כאן נטפל על ידי דיקור.

            בהמשך התהליך ניתן לתת לאם תרגילים ביתיים שאותם תוכל ליישם בבית:

1.      לימוד האם נשימה ביו אנרגטית ודמיון מודרך הפועל להרפיית הבטן התחתונה ושריר הרחם.

2.      ביצוע תרגילים ביתיים כגון תנוחת הכלב/ חתוך ביוגה, תנוחת נר הריונית או מתיחה על הישבן .

3.      ניתן לתת לאם סיגר של מוקסה לשימוש רב פעמי שתוכל לחמם, בעצמה או בעזרת בן זוגה בבית, את הנקודה שאותה חיממנו בטיפול.

נכתב ע"י : דורית למפל – מטפלת ברפואה סינית Dip Ac.

 

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן