טיפולי אנרגיה
רפלקסולוגיה
רפואה סינית
פסיכותרפיה ואימון
נטורופתיה ותזונה
טיפולי מגע וגוף
הריון ולידה
מרפאת כאב אלטרנטיבית
טיפול בכאב
אבחון גלובלי

דיכאון חורף או הפרעה רגשית עונתית?

חורף
מאת – טניה גורביץ' רפלקסולוגית ונטורופתית מוסמכת
 דיכאון חורף זו תופעה רגשית. ההשערה הגורסת היא,  כי בשעות החשיכה רמות הורמון מלטונין (המופרש בגוף בשעות החושך לשם הכנה לשינה ומנוחה) עולות ורמות סרטונין ונוראדרנלין יורדות בעקבות כך.

בישראל, בזכות עונת הקיץ הממושכת, וושעות השמש הנדיבות, אחוז באוכלוסיה שסובל מתופעה זו נמוך יותר מאחוז באוכלוסיית אירופה.

 מבחינה רפואית, המוגדרים כסובלים מדיכאון חורף הינם אלו הסובלים מכך לפחות שנתיים ברצף.

אין זה המצב אצל רובינו, בדרך כלל  התסמינים חולפים בעונת האביב כאשר שעות השמש מתארכות.

 תסמיני דיכאון חורף 

אנשים הסובלים מתופעה, מרגישים תחושת  דיכדוך בחורף , עייפות, חוסר אנרגיה , חולשה ,עצב ותחושת מחנק, התסמינים מחמירים בעיקר בשעות החושך היורדות כבר בסביבות שעות אחר הצהריים.

שעות הערב הן בדרך כלל הקשות ביותר, אלו שעות אחרי עבודה, שכן בעת שעות המסגרת והעשיה הם בפוקוס ומלאי תנועה.

מה יכול לעזור ? 

כמובן תנועה, הליכה , טיול קטן שאפשר לעשות בדרך מעבודה לבית, אפשר להיפגש אם חברים . ספורט, חוגי ריקודים ותנועה בקצב.

לצערי לא לכולם יש את הכוח הנפשי להתגבר על תחושת הדיכדוך ולעשות מאמץ להניע את עצמם; אך חשוב לזכור לא ליפול לתחושה זו . תסמיני הנפילה הם  לרוב אוכל –  בעיקר אוכל מתוק.

מתוק מעלה מצב רוח. החבל הוא, שבאביב כאשר עובר דיכאון החורף נתקלים בדיכאון מעודף משקל וחוסר שביעות רצון מעצמנו. לכן, מומלץ לאכול תזונה עשירה בפחמימות מורכבות, כמו קינואה, כוסמת , אורז מלא וכו' ולהרבות בירקות מכול הצבעים ומינים, טריים, אפויים או מבושלים. בישול מספק אנרגיה חמה ונותן תמיכה למערכת העצבים בימי החורף הקרים.

המלצות 

אני ממליצה על טיפולי איזון גוף נפש היכולים לעזור לאנשים שסובלים מחולשה זו. בחלק מהמקרים אנשים שסובלים מתופעת דיכאון עונתי יסבלו מתופעות של חולשה נפשית כתגובה גם לתהליכים אחרים שיתרחשו בחייהם. כלומר הבעיה יכולה לנבוע מחולשת מערכות כוללת.

בטיפולים אני משלבת טכניקות מגע מיוחדות  ברפלקסולוגיה. אני קודם כל בוחנת ממה יכולה להגיע החולשה שגורמת למטופלים נפילה לתחושות אלו, לדוגמה  אתמקד בטיפול בחיזוק מערכת העצבים וחיזוק אלמנט האדמה  – הדואג לנו ולהיסתגלותנו למצבים שונים בחיים,  כולל תמיכה נפשית לשינוים שהגוף עובר. בנוסף, אזין גם את מקלעת השמש למען הזרמת  אנרגיה ,שמחה ותחושת חיות.

בהיבט הרגשי אני בוחרת לשלב בטיפול פרחי באך,  38 תמציות למצבי נפש שונים. מתוך המבחר הנפלא הזה אני אתאים למטופל  את התמציות שיוכלו לעזור  לו לעבור את התקופה ואף יטפלו בו ברובדים נוספים שיוצרים חוסר זרימה בחיו.

טיפול לאיזון גוף ונפש יכול לעזור לסובלים מבינינו, לעבור את החורף ביתר בקלות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן