טיפולי אנרגיה
רפלקסולוגיה
רפואה סינית
פסיכותרפיה ואימון
נטורופתיה ותזונה
טיפולי מגע וגוף
הריון ולידה
מרפאת כאב אלטרנטיבית
טיפול בכאב
אבחון גלובלי

מיגרנה הטיפול הטבעי

מיגרנה הטיפול הטבעי טיליה קליניקה טיפולית
מיגרנה הטיפול הטבעי
טיליה קליניקה טיפולית

מאת אור עידן, נטורופת N.D מוסמך, רפלקסולוג בכיר.

מי שסובל ממיגרנה כבר יודע, הכאב מתחיל פתאום ללא הודעה מוקדמת, כאב חד הפוגע בדרך כלל בחצי אחד של הראש, משך ההתקף יכול להמשך כמה שעות עד כמה ימים במקרים קיצוניים, את הכאב מלווה בחילה ורגישות עזה לאור ורעש. הכאב יכול להגיע בכל רגע ביום ואינו בוחל במצבנו הפיזי והנפשי, לא משנה לו אם אנחנו עסוקים בעבודה או עם הילדים ואם היה אפשר היינו רוצים לסגור את עצמנו בחדר חשוך ושקט ופשוט לעצום את העיניים לכמה שעות עד שהסיוט יגמר.

לא כל כאב ראש הוא מיגרנה. מיגרנה הינה סוג אחד של כאב ראש המתואר כבר בספרי רפואה עתיקים, היום מחלקים את המיגרנה לשני סוגים עיקריים, מיגרנה עם אאורה (AURA) ומיגרנה ללא אאורה. הסיבות למיגרנה מגוונות ולכן אבחון נכון הוא הכרחי, המיגרנה נחשבת למחלה שכיחה בעולם המערבי ומופיעה ב20-22% מהנשים(אחת מתוך חמש נשים!) וב10-12% מהגברים, מתחילה לרוב בגיל ההתבגרות ונעלמת בגיל 50-60.

כאבי המיגרנה עלולים להיות עזים ביותר. המלווים פעמים רבות בהפרעות נוירולוגיות כמו הפרעות ראיה, רגישות קיצונית לאור, רגישות לריחות, בחילות והקאות. שלא כמו כאבי הראש, מתח שרירי באזור הצוואר והכתפיים אינו הגורם העיקרי, אלא הפרעות בזרימת הדם לראש. לעיתים נדירות מופיעה התקף מיגרנה חד פעמי רוב הסובלים ממגרנה לוקים בהתקף לפחות פעם בחודש. כיום ידוע שלמיגרנה מרכיבים גנטיים אך מלבדם גורמים סביבתיים רבים.

התקף מיגרנה יכול להגרם מסיבות שונות כגון גירוי חושי חזק לריחות מסוימים, לאורות חזקים, רעש קיצוני, גורמים נפשיים כמו מתח, שינויים רגשיים, דיכאון, חרדה ואף רגשות חזקים כמו כעס. גורמים נוספים יכולים להיות העדר שינה, תשישות, אי-סבילות למזונות, אלרגיה, סינוסים, שינויי מזג אוויר, סמים, תרופות ושינויים הורמונליים אצל נשים.

הטיפול הטבעי במיגרנה

תזונה

מחקרים קליניים רבים הוכיחו כי הרחקת גורמים אלרגניים בתזונה, צמצמה משמעותית את הסימפטומים של המיגרנה במרבית המטופלים. המזונות העיקריים הגורמים למיגרנות הם חלב פרה, חיטה, שוקולד, ביצים, גבינות, טארטאזין (צבע מאכל), תפוזים, פירות הדר, מוצרי סויה, בוטנים, אלכוהול, בשרים בעיקר מעובדים, דגים משומרים, נקניקים, גבינה צהובה, יין אדום, מונוסודיום גלוטומט, קפאין וסוכר. מזונות אלו לרוב מעוררי כאב ראש או מיגרנה ומשפיעים לאחר 3 עד 6 שעות מרגע אכילתם. בטיפול הטבעי בונים תפריט היפו-אלרגני המוכר גם כדיאטת אלמינציה ואתגר. בדיאטה זו מוציאים מהתפריט את המזונות האלרגניים בהדרגה תוך יעוץ צמוד עם נטורופת מוסמך על מנת להמנע מתגובות פיזיות שונות, המזונות יוחזרו לתפריט היומי ברוטציה כל מספר ימים על מנת לזהות את המזון החשוד המשמש כטריגר למיגרנה.

צמחי מרפא

ישנם צמחי מרפא שונים אשר ניחנו בסגולות תרפוייטיות רבות המקלות על תופעות המיגרנה ואף מונעות אותה. הטיפול הצמחי מתחלק לשני אופנים, טיפול מונע שמטרתו לשקם את מערכת העצבים ולהפחית את התהליך הדלקתי הגורם לכאב וטיפול אקוטי המרגיע את הכאב בשעת הצורך. בן חרצית (Tanacetumparthenium) נחשב לאחד הצמחים הכי חשובים לטיפול במיגרנה והוכח כיעיל במחקרים רבים. בן חרצית מרחיב כלי דם באזור המצח, מזרים דם לראש, צמח אנטי דלקתי ואנטי אלרגי. שימוש ממושך מונע הישנות חוזרת של כאבי ראש ומיגרנות, בזמן התקף לא יעיל. צמחים נוספים אשר נחקרו והוכחו כיעילים הם מליסה רפואיתMelissa)   officinalis) , גינקו בילובה (ginkgo biloba) ועוד.

רפלקסולוגיה

הטיפול הרפלקסולוגי מרגיע את מערכת העצבים והגירוי החושי, מאזן את רמות המתח ומגביר זרימת דם. כמו כן מחזק את הגוף והמערכת החיסונית. הטיפול הרפלקסולוגי מקל באופן משמעותי בזמן כאב אקוטי ומשמש כטיפול מניעתי.

ארומתרפיה

הדפת שמנים ארומתרפיים במבער: ישנם שמנים רבים המכילים רכיבים כימיים טבעיים המשרים רוגע, משפרי זרימת דם לראש ומשכחי כאב.

שמן מנטה- שמן מרענן, יוצר תחושת קור, משכח כאבים, מוריד חום מרחיב כלי דם ומאפשר זרימה טובה של חמצן למוח. שמן מומלץ נוסף הוא שמן לבנדר במידה וכאב הראש נובע ממתח. שמן לבנדר מרגיע את מערכת העצבים, מוריד לחץ דם, מונע עוויתות ומשכח כאבים.

טפטפו 8 טיפות מאחד השמנים שהוזכרו אל תוך המבער ונשמו נשימות עמוקות.

טיפול מעטפת במיגרנה

טיפול המעטפת במיגרנה מותאם באופן אישי על פי מצבו הרפואי של המטופל ומצריך אבחון מעמיק על מנת לאתר את שורש הבעיה. אנו בקליניקת טיליה מוצאים כי השילוב בין מגוון כלים טיפוליים והמלצות לשיפור אורח החיים מניב את התוצאות המוצלחות ביותר לעומת שימוש בכלי טיפולי בודד.

בהצלחה!

 

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן